Aktualności biblioteczne

Aktualności biblioteczne

Realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     Od kwietnia 2017r. nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Do najważniejszych obszarów programu należy doposażanie bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze i lektury szkolne ułatwiające realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozwijanie kompetencji i uzdolnień dzieci i młodzieży.
     Nasza biblioteka szkolna przy wsparciu dyrekcji szkoły oraz dzięki systematycznej współpracy z nauczycielami, uczniami i rodzicami podejmuje i przeprowadza wiele działań służących promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Są to min. konkursy czytelnicze, literackie, plastyczne, przeprowadzenie Święta Biblioteki Szkolnej, spotkania autorskie z twórcami regionalnymi. Realizując program rządowy nasza szkoła współpracuje zarówno z Biblioteką Publiczną, jaki i Biblioteką Pedagogiczną w Chełmie. Realizujemy projekty edukacyjne, prowadzimy kiermasze książek.
     Drodzy Czytelnicy! Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na początku września 2017 r. do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was podczas szkolnych wyborów książek. Dokładne tytuły zakupionych książek dla szkoły będzie można sprawdzić na stronie internetowej szkoły, w zakładce Biblioteka lub bezpośrednio w bibliotece szkolnej a także na korytarzu szkolnym. Nasz księgozbiór został wzbogacony o 1165 woluminów za kwotę 15 000 zł (12 000 zł pozyskano z dotacji celowej budżetu państwa, a 3000 zł to wkład własny organu prowadzącego szkołę). Opracowane książki czekają na was drodzy czytelnicy, w naszej szkolnej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!
     Lista książek zakupionych z programu rządowego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa: Lista
8 czerwca – Podsumowanie roku szkolnego w bibliotece

     8 czerwca podczas apelu zostały rozdane nagrody uczniom biorącym udział w konkursach bibliotecznych.
Laureatami w konkursie „Mój ulubiony bohater książkowy” zorganizowanym przez bibliotekę oraz klasę samorządną 6a – z okazji Dnia Książki – zostali: Teresa Czachorek kl. 7b, Elżbieta Tomaszewska kl. 4b, Aleksandra Jamróz kl. 2a, Nikola Sala kl. 1c, Jan Jędruszczak kl. 1c oraz Blanka Bielecka kl. 1a.
Najlepszą czytelniczką w roku szkolnym 2017/2018 została uczennica kl. 4a Konstancja Błaszko.
W kategorii klas 4 – 7 najwięcej książek przeczytali uczniowie z kl. 4c a w kategorii klas 1 – 3 zwyciężyła klasa 1c.
Gratulujemy nagrodzonym, życzymy udanych wakacji wszystkim uczniom i zapraszamy do biblioteki w nowym roku szkolnym.

   
8 maja – Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

     8 maja uczniowie z kl. 3a odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Celem wizyty był udział w spektaklu teatralnym „Pchła Krętaczka” w wykonaniu teatrzyku Krak-Art. z Krakowa. Przedstawienie było wesołym, pełnym humoru i zwrotów akcji z morałem, będącym adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Opowiadało o małej pchełce, która nieustannie kłamała i psociła wszystkim dookoła - próbowała przekonać Kotka, że jest groźna, opowiadając mu niestworzone rzeczy o lwach, panterach i lampartach, które niby hoduje. Słoniowi obiecywała małżeństwo, nie zamierzając dotrzymać słowa, oszukała Świnkę - kelnera w cukierni, nie płacąc za zjedzone słodycze. Jej wybryki ukróca wreszcie sędzia – Piesek, który uświadamia niesfornej pchełce, że ta źle postępuje, nakłada na nią też zasłużoną karę. Skruszona pchełka obiecuje poprawę radząc jednocześnie dzieciom na widowni, by nie popełniały jej błędów, były zawsze wobec wszystkich miłe i szczere i nie przechwalały się. Przedstawienie spodobało się uczniom, którzy brali czynny udział w grze aktorskiej. Udział w spektaklu był podsumowaniem projektu edukacyjnego, realizowanego przez klasę 3a oraz bibliotekę szkolną, a także wiązał się z obchodami Tygodnia Bibliotek.

   

   
19 kwietnia – „Magiczny świat baśni H.Ch. Andersena”

     19 kwietnia w czytelni szkolnej odbył się konkurs dla klas 3 „Magiczny świat baśni H.Ch. Andersena.” Poszczególne klasy reprezentowały 3-osobowe drużyny. Celem konkursu było sprawdzenie stopnia znajomości baśni H.Ch. Andersena, kształtowanie zasad współzawodnictwa poprzez zabawę, rozbudzanie motywacji czytania i rozwijania umiejętności odbierania dzieł literackich. Konkurs składał się z różnorodnych konkurencji. Drużyny miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę, ułożyć ilustracje z puzzli, podać tytuł baśni na podstawie fragmentu tekstu. Były także pytania dotyczące twórczości H.Ch. Andersena a także treści baśni. Największe emocje wśród uczestników wzbudziła konkurencja kalambury. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna z klasy 3d, która otrzymała nagrody książkowe natomiast wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i słodkie niespodzianki. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursach bibliotecznych!

   

   
13 grudnia – Kiermasz książek

     13 grudnia odbył się w naszej szkole „Świąteczny kiermasz taniej książki” dla rodziców. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczennice z aktywu bibliotecznego gorąco zachęcały rodziców i dzieci do oglądania i kupowania. Podczas kiermaszu można było zakupić książki o różnorodnej tematyce – zarówno dla dzieci jak i dorosłych – w hurtowej cenie. Dużym powodzeniem cieszyły się książki o tematyce świątecznej, kulinarne oraz różnorodne kolorowanki dla dzieci. Z prowizji uzyskanej ze sprzedaży zostaną zakupione książki do naszej biblioteki szkolnej. Zapraszamy do biblioteki!

   30 października – Święto Biblioteki Szkolnej

     30 października po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Święto Biblioteki Szkolnej. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tego dnia przewidziano różne atrakcje dla czytelników. Biblioteka szkolna w tym dniu została pięknie udekorowana przez dziewczynki z aktywu bibliotecznego. W czytelni szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, pod hasłem: Zaczarowany bajek świat…. Każdy pierwszak po złożeniu przyrzeczenia otrzymał od pani bibliotekarki zakładkę do książki oraz kartę biblioteczną. Swoją obecnością na pasowaniu zaszczycili nas również rodzice „pierwszaków”. Były różne konkursy i zagadki dotyczące znajomości bajek i baśni.
Z okazji święta zostały przygotowane wystawki okolicznościowe – Gazetka dla rodziców: Oj niełatwo , niełatwo zapanować czasem nad własną dziatwą oraz „Klinika chorych książek” w czytelni szkolnej, gazetka „Jaka to bajka”. W ramach obchodów święta zostały również ogłoszone konkursy dla klas I-VII.
Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę i wypożyczyli książki zostali poczęstowani cukierkami imieninowymi. Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki.

   

   8 września – Narodowe Czytanie w naszej szkole

     8 września w naszej szkole została przeprowadzona ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Podczas zajęć z języka polskiego nauczyciele wspólnie z uczniami czytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pedagodzy przybliżyli uczniom sylwetkę pisarza, wymieniali najsłynniejsze dzieła Wyspiańskiego. Wielu uczniów przyniosło swoje egzemplarze „Wesela”, które zostały oznaczone pieczątką przysłaną do szkoły przez Kancelarię Prezydenta RP. Na korytarzu szkolnym została wywieszona gazetka o przeprowadzanej akcji.
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa.
Czytajmy razem w naszej szkole – zapraszamy do biblioteki!

   

   
Rządowy program rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - „Książki naszych marzeń”.

     Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Ważne, by zainteresować ucznia czytaniem już na poziomie szkoły podstawowej. Dlatego tak istotne jest, by uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz wyrobić w dziecku nawyk czytania i spowodować, by sięgało po książki również w dorosłym życiu.
     Od lat realizowane są działania, które służą rozwijaniu kompetencji uczniów, w tym związane z edukacją czytelniczą i medialną oraz kształtowaniem twórczych postaw uczniów. Pomocą w doskonaleniu tych procesów jest dobrze wyposażona biblioteka szkolna, w związku z tym nasza biblioteka szkolna wzięła udział w programie rządowym „Książki naszych marzeń”.
C     elem programu rządowego jest wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.
     Wśród uczniów naszej szkoły zostały przeprowadzone ankiety diagnozujące preferencje czytelnicze. Zgodnie z ankietą, do biblioteki zamówiono zaproponowane przez uczniów pozycje książkowe.
     Oto lista książek zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu rządowego: Lista
Lektury dla klas I

1. Maria Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”
2. Jan Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”
3. Hanna Januszewska – „Kopciuszek”
4. Kornel Makuszyński – „120 przygód Koziołka Matołka”
5. Jan Twardowski – „Patyki i patyczaki”
6. Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton, savoir- vivre”
7. Wanda Chotomska – „Pięciopsiaczki”
8. Danuta Wawiłow – „Wierszykarnia”
9. Janina Porazińska – „Szewczyk Dratewka”
10. Jan Grabowski – „Czarna owieczka”
11. Joanna Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka”
12. Adam Bahdaj – „Mały pingwin Pik-Pok”
13. Astrid Lindgren – „Dzieci z ulicy Awanturników”

Lektury dla klas II

1. Hugh John Lofting - „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
2. Jan Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”
3. Anna Onichimowska - „Najwyższa góra świata”
4. Julian Tuwim – „Wiersze”
5. Wanda Chotomska - „Legendy polskie”
6. Otfried Preussler - „Malutka czarownica”
7. Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Zaczarowana zagroda”
8. Grzegorz Kasdepke - „Detektyw Pozytywka”
9. Ludwik Jerzy Kern - „Wiersze dla dzieci”
10.Gösta Knutsson - „Przygody Filonka Bezogonka”
11.Maria Krüger - „Karolcia”
12.Małgorzata Strzałkowska - „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”
13.Alan Aleksander Milne - „Kubuś Puchatek”
14.Astrid Lindgren - „Mio, mój Mio”

Lektury dla klas III

1. Anna Onichimowska - „Daleki rejs”
2. Roman Pisarski - „O psie, który jeździł koleją”
3. Józef Ratajczak - „Ziarenka maku”
4. Roald Dahl - „Wielkomilud” (fragmenty)
5. Grzegorz Kasdepke - „Mitologia”
6. Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
7. Hans Christian Andersen - „Królowa śniegu”
8. Hans Christian Andersen - „Brzydkie kaczątko”
9. Astrid Lindgren - „Dzieci z Bullerbyn”
10.Joanna Kulmowa - „Wybór wierszy dla dzieci”
11. Mira Jaworczakowa - „Oto jest Kasia”
12. Astrid Lindgren - „Ronja, córka zbójnika”
13. Sempe, Goscinny - „Wakacje Mikołajka”

Lektury dla klas IV

Lektura obowiązkowa:
1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
4. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
7. Wybrane podania i legendy polskie
8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody
9. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
10. Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
11. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:
1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
6. Sat-Okh, Biały mustang
7. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Lektury dla klas V

Lektura obowiązkowa:
1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
4. Bolesław Prus, Katarynka
5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
6. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
7. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
8. Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
9. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:
1. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
3. Karol May, Winnetou
4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
6. Bolesław Prus, Kamizelka
7. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
9. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VI

Lektura obowiązkowa:
1. Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
2. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
3. Ignacy Krasicki, wybrane bajki
4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
5. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
6. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
7. Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:
1. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
2. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
3. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
4. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
5. Kornel Makuszyński – wybrana powieść
6. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
7. Alfred Szklarski, wybrana powieść
8. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
9. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VII

Lektura obowiązkowa:
1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
2. Aleksander Fredro, Zemsta
3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
4. Ignacy Krasicki, Żona modna
5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II częśćDziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
7. Stefan Żeromski, Siłaczka
8. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:
1. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
3. Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
4. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
5. Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
7. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
8. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VIII

Lektura obowiązkowa:
1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
3. Juliusz Słowacki, Balladyna
4. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
5. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
6. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:
1. Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
2. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
3. Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
4. Arkady Fiedler, Dywizjon 303
5. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
6. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)
7. Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
8. E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
9. Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.


Aktualności - powrót do szkolnych aktualności


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry