Aktualności biblioteczne

Aktualności biblioteczne

1 grudnia – WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻKI

     Szanowni państwo!

Rodzice, nauczyciele, uczniowie

Księgarnia Tuliszków organizuje WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻKI. Już ponad 3500 placówek edukacyjnych przystąpiło do akcji! Tak jak w przypadku tradycyjnego kiermaszu, uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą składać zamówienia za pomocą sklepu internetowego: www.ksiegarnia-tuliszkow.pl

Księgarnia posiada bogatą ofertę wydawniczą. Nadchodzące Święta z pewnością przeżyjemy inaczej niż zwykle. Zadbajmy jednak wspólnie o świąteczny nastrój. Pamiętajmy o prezentach dla bliskich i podarujmy im niezapomniane chwile! Na liście tytułów świątecznych przygotowanych przez Księgarnię Tuliszków znajdą Państwo książki przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione publikacje to idealny sposób na prezenty mikołajkowe i świąteczne, a także na nudę i spędzenie wolnego czasu.
Zapraszamy do sklepu internetowego, do zakładki OFERTA ŚWIĄTECZNA, w której księgarnia umieściła wiele ciekawych książek – od kolorowanek i malowanek wodnych, przez opowiadania, książki o zwyczajach świątecznych, książki z przepisami na potrawy wigilijne, aż po pięknie wydane tytuły beletrystyczne o tematyce Świąt Bożego Narodzenia:
www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/pl/c/BOZE-NARODZENIE/362

Bardzo ważne!!!
Po złożeniu zamówienia trzeba wpisać - w podsumowaniu zamówienia- kod naszej szkoły – (U.CHQ.CHE.S4) - wówczas naliczy się kwota do wykorzystania na książki gratisowe do biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do kontaktu z księgarnią :
tel. 63 240 77 50 lub 608 617 740;
e-mail: sklep@ksiegarnia-tuliszkow.pl

Zachęcamy do polubienia strony Księgarni Tuliszków na Facebooku:
www.facebook.com/tuliszkow/
oraz strony Wydawnictwa IBIS:
www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia




8 - 15 maja – Tydzień Bibliotek

     Hasło Tygodnia Bibliotek 2020 brzmi „Zasmakuj w bibliotece”
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z uwagi na obowiązujące określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydarzenia w ramach Tygodnia Bibliotek 2020 odbędą się online.
Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji konkursy z nagrodami.
Dla klas I - III ogłaszamy konkurs plastyczny „Ilustracja do ulubionej książki”. Prace będą zamieszczone na szkolnym FB.
Dla klas IV- VIII przygotowaliśmy konkurs literacki- „Wiersz lub fraszka o mojej szkolnej bibliotece”. Prace będą zamieszczone na szkolnym FB.
Poza tym dla wszystkich uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy akcję czytelniczo- fotograficzną „Zostań bohaterem literackim”, która polegać będzie na przebraniu się za postać literacką i zrobieniu zdjęcia. Zdjęcia zostaną zamieszczone na szkolnym FB.
Regulaminy konkursów są dostępne na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka - konkursy.
Zachęcamy do udziału w konkursach!




Wolny dostęp, biblioteki cyfrowe – skąd brać książki?

     Witam wszystkich! W tej trudnej dla nas sytuacji - zamknięcia szkół- jednym z zadań biblioteki szkolnej jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki, skoro nie mogą wypożyczyć ze swojej biblioteki szkolnej. Poniżej przedstawiam aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków, z których uczniowie a także rodzice mogą korzystać. Pozdrawiam i życzę swoim czytelnikom dużo zdrowia i miłej lektury – Dorota Barlińska.

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Chmuraczytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.


OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a. Jak skorzystać z promocji?
1. Na stronie www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na www.empik.com
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto.pl
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.


Audiobooki

polska-poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

audio-bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.




8 listopada – Święto biblioteki szkolnej

     8 listopada po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy święto biblioteki szkolnej. Tego dnia przewidziano różne atrakcje dla czytelników. W czytelni szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Każdy pierwszak otrzymał kartę biblioteczną oraz zakładkę do książki. Podczas pasowania obecni byli także rodzice uczniów. Były różne zagadki dotyczące książek i biblioteki. Zostały również przygotowane wystawki okolicznościowe.
Zapraszamy do naszej biblioteki szkolnej!

   

   




7 listopada – Konkurs pięknego czytania

     7 listopada 2019r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbył się finał II Regionalnego Konkurs Pięknego Czytania. Z naszej szkoły do II etapu zakwalifikowały się : w kategorii klas I – III – Natasza Szopa kl. 3c oraz w kategorii klas IV – VI – Kornelia Dąbrowska klasa 6a.
Celem konkursu, między innymi, była popularyzacja książki i czytania, literatury i czytelnictwa, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz współpraca Biblioteki z placówkami oświatowymi m. Chełma i regionu. W II etapie, zadaniem uczestnika było po krótkim przygotowaniu przeczytanie przed publicznością i jury, wylosowanego wcześniej fragmentu tekstu.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

   

   




12 września – Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie

     12 września w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania 2019 z wybranymi ośmioma nowelami z klasyki literatury polskiej. Uroczystość ta była wspólnym przedsięwzięciem Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie, Szkoły Policealnej Zespoły Szkół Medycznych w Chełmie i Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie. Nowele polskie czytane były w patriotycznej scenerii.
     Uczniowie z naszej szkoły wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem również wzięli udział w tej akcji. Podczas spotkania czytali nowelę Katarynka Bolesława Prusa, która jest także lekturą szkolną.

   

   




9 września – Narodowe czytanie w naszej szkole

     9 września w naszej szkole została przeprowadzona ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
     Na zajęciach języka polskiego, historii i godzin z wychowawcą nauczyciele wspólnie z uczniami i rodzicami czytali wybrane polskie nowele. Utwory te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Na korytarzu szkolnym została wywieszona gazetka o przeprowadzanej akcji.
     Czytajmy razem w naszej szkole – zapraszamy do biblioteki!

   

   




Realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     Od kwietnia 2017r. nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Do najważniejszych obszarów programu należy doposażanie bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze i lektury szkolne ułatwiające realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozwijanie kompetencji i uzdolnień dzieci i młodzieży.
     Nasza biblioteka szkolna przy wsparciu dyrekcji szkoły oraz dzięki systematycznej współpracy z nauczycielami, uczniami i rodzicami podejmuje i przeprowadza wiele działań służących promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Są to min. konkursy czytelnicze, literackie, plastyczne, przeprowadzenie Święta Biblioteki Szkolnej, spotkania autorskie z twórcami regionalnymi. Realizując program rządowy nasza szkoła współpracuje zarówno z Biblioteką Publiczną, jaki i Biblioteką Pedagogiczną w Chełmie. Realizujemy projekty edukacyjne, prowadzimy kiermasze książek.
     Drodzy Czytelnicy! Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na początku września 2017 r. do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was podczas szkolnych wyborów książek. Dokładne tytuły zakupionych książek dla szkoły będzie można sprawdzić na stronie internetowej szkoły, w zakładce Biblioteka lub bezpośrednio w bibliotece szkolnej a także na korytarzu szkolnym. Nasz księgozbiór został wzbogacony o 1165 woluminów za kwotę 15 000 zł (12 000 zł pozyskano z dotacji celowej budżetu państwa, a 3000 zł to wkład własny organu prowadzącego szkołę). Opracowane książki czekają na was drodzy czytelnicy, w naszej szkolnej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!
     Lista książek zakupionych z programu rządowego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa: Lista




Rządowy program rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - „Książki naszych marzeń”.

     Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Ważne, by zainteresować ucznia czytaniem już na poziomie szkoły podstawowej. Dlatego tak istotne jest, by uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz wyrobić w dziecku nawyk czytania i spowodować, by sięgało po książki również w dorosłym życiu.
     Od lat realizowane są działania, które służą rozwijaniu kompetencji uczniów, w tym związane z edukacją czytelniczą i medialną oraz kształtowaniem twórczych postaw uczniów. Pomocą w doskonaleniu tych procesów jest dobrze wyposażona biblioteka szkolna, w związku z tym nasza biblioteka szkolna wzięła udział w programie rządowym „Książki naszych marzeń”.
C     elem programu rządowego jest wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.
     Wśród uczniów naszej szkoły zostały przeprowadzone ankiety diagnozujące preferencje czytelnicze. Zgodnie z ankietą, do biblioteki zamówiono zaproponowane przez uczniów pozycje książkowe.
     Oto lista książek zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu rządowego: Lista




Lektury dla klas I

1. Maria Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”
2. Jan Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”
3. Hanna Januszewska – „Kopciuszek”
4. Kornel Makuszyński – „120 przygód Koziołka Matołka”
5. Jan Twardowski – „Patyki i patyczaki”
6. Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton, savoir- vivre”
7. Wanda Chotomska – „Pięciopsiaczki”
8. Danuta Wawiłow – „Wierszykarnia”
9. Janina Porazińska – „Szewczyk Dratewka”
10. Jan Grabowski – „Czarna owieczka”
11. Joanna Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka”
12. Adam Bahdaj – „Mały pingwin Pik-Pok”
13. Astrid Lindgren – „Dzieci z ulicy Awanturników”

Lektury dla klas II

1. Hugh John Lofting - „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
2. Jan Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”
3. Anna Onichimowska - „Najwyższa góra świata”
4. Julian Tuwim – „Wiersze”
5. Wanda Chotomska - „Legendy polskie”
6. Otfried Preussler - „Malutka czarownica”
7. Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Zaczarowana zagroda”
8. Grzegorz Kasdepke - „Detektyw Pozytywka”
9. Ludwik Jerzy Kern - „Wiersze dla dzieci”
10.Gösta Knutsson - „Przygody Filonka Bezogonka”
11.Maria Krüger - „Karolcia”
12.Małgorzata Strzałkowska - „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”
13.Alan Aleksander Milne - „Kubuś Puchatek”
14.Astrid Lindgren - „Mio, mój Mio”

Lektury dla klas III

1. Anna Onichimowska - „Daleki rejs”
2. Roman Pisarski - „O psie, który jeździł koleją”
3. Józef Ratajczak - „Ziarenka maku”
4. Roald Dahl - „Wielkomilud” (fragmenty)
5. Grzegorz Kasdepke - „Mitologia”
6. Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
7. Hans Christian Andersen - „Królowa śniegu”
8. Hans Christian Andersen - „Brzydkie kaczątko”
9. Astrid Lindgren - „Dzieci z Bullerbyn”
10.Joanna Kulmowa - „Wybór wierszy dla dzieci”
11. Mira Jaworczakowa - „Oto jest Kasia”
12. Astrid Lindgren - „Ronja, córka zbójnika”
13. Sempe, Goscinny - „Wakacje Mikołajka”

Lektury dla klas IV

Lektura obowiązkowa:
1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
4. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
7. Wybrane podania i legendy polskie
8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody
9. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
10. Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
11. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:
1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
6. Sat-Okh, Biały mustang
7. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Lektury dla klas V

Lektura obowiązkowa:
1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
4. Bolesław Prus, Katarynka
5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
6. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
7. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
8. Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
9. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:
1. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
3. Karol May, Winnetou
4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
6. Bolesław Prus, Kamizelka
7. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
9. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VI

Lektura obowiązkowa:
1. Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
2. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
3. Ignacy Krasicki, wybrane bajki
4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
5. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
6. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
7. Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:
1. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
2. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
3. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
4. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
5. Kornel Makuszyński – wybrana powieść
6. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
7. Alfred Szklarski, wybrana powieść
8. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
9. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VII

Lektura obowiązkowa:
1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
2. Aleksander Fredro, Zemsta
3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
4. Ignacy Krasicki, Żona modna
5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II częśćDziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
7. Stefan Żeromski, Siłaczka
8. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:
1. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
3. Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
4. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
5. Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
7. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
8. Wybór innych tekstów kultury.

Lektury dla klas VIII

Lektura obowiązkowa:
1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
3. Juliusz Słowacki, Balladyna
4. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
5. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
6. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:
1. Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
2. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
3. Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
4. Arkady Fiedler, Dywizjon 303
5. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
6. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)
7. Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
8. E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
9. Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.


Aktualności - powrót do szkolnych aktualności


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry