Klub Młodego Odkrywcy

Klub Młodego Odkrywcy


26 września 2019 r. – Chełmski Festiwal Kreatywności

     Klub Młodego Odkrywcy w dniu 26 września uczestniczył w Chełmskim Festiwalu Kreatywności zorganizowanym przez PWSZ w Chełmie. Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Miasta Chełm, Pani Dorota Cieślik zainaugurowała Dekadę Chełmskiej Edukacji 2019-2020. Festiwal uroczyście rozpoczęła Pani Prorektor dr Beata Fałda życząc wszystkim uczestnikom udanego i pogodnego nowego roku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele chełmskich placówek edukacyjnych; przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z uczniami i wychowankami, a także Kluby Młodych Odkrywców z opiekunami i partnerem lokalnym - Centrum Nauki Kopernik w programie KMO, którego partnerem jest PWSZ w Chełmie. Uczestnicy spotkania prezentowali ciekawe pokazy, doświadczenia i eksperymenty z zakresu wiedzy przyrodniczej i informatycznej. Klubowicze naszej szkoły zaprezentowali doświadczenia z zakresu elektrostatyki i oddziaływań magnetycznych. Można było przy pomocy magnesu poprowadzić w określonym kierunku opiłki żelaza, zaobserwować przyciąganie magnetyczne. Interesującym doświadczeniem było pobranie odcisków palców i obejrzenie własnych linii papilarnych wykorzystując papier, ołówek, taśmę bezbarwną oraz lupę. Aktywny udział w festiwalu wzbogacił wiedzę i umiejętności klubowiczów.

   
11 czerwca 2018 r. – V Festiwal Klubów Młodego Odkrywcy Polski Wschodniej w Zambrowie

     Dnia 11 czerwca 2018 roku w Zambrowie odbył się Festiwal Klubów Młodego Odkrywcy Polski Wschodniej. Wydarzenie to było piątym wspólnym przedsięwzięciem Klubów Młodego Odkrywcy.
     Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV a i IV c należący do KMO „Tropiciele Nauki”. Młodzież eksperymentowała na stanowiskach przygotowanych przez poszczególne kluby. Można było tam między innymi zobaczyć: płonącą pianę, doświadczyć różnych mas, przejść przez kartkę papieru, nakarmić krokodyla, zobaczyć jak zbudowany jest poduszkowiec i separator, rozszyfrować użyteczność rzeczy zbędnych, tworzyć wirujące obrazy, sprawdzić co żyje w rzece, ulepić figurkę z gipsu i zagrać w klasy.
     Nasza grupa przygotowała następujące eksperymenty: kolorowy deszcz, morze w butelce, lampę lawę, kule musujące do kąpieli, bańki mydlane, granatowy kisiel, figurki z gipsu, „glutkowe potwory” (slimy), srebrzenie jajka i malowanie płatkami kwiatów.
     Stanowisko SP 4 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających jak widać na załączonych zdjęciach.
     Udział w tym przedsięwzięciu umożliwił uczniom zdobywanie nowej wiedzy w sposób atrakcyjny i trwały, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, pobudził aktywność dzieci, uczył współdziałania w grupie i kształtował właściwe postawy.
     Praca w zespole pozytywnie wpłynęła na relacje koleżeńskie a częste podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów pozwoliło uczestnikom festiwalu na nabranie pewności siebie i wiary w swoje umiejętności czego dowodem jest zdobycie wspaniałego pucharu.

   

   
28 maja 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „Tropiciele Nauki” Zajęcia terenowe prowadzone w ramach świetlicy szkolnej. Temat: Rozpoznajemy rośliny zielne i obserwujemy ślimaka z wykorzystaniem lupy.

    Członkowie grupy KMO 28 maja 2018 roku uczestniczyli w zajęciach terenowych w ogródku szkolnym. Przy pomocy atlasów roślin rozpoznawali i nazywali poszczególne rośliny zielne, wykonywali schematyczne rysunki z opisem ich poszczególnych części. Prowadzili również obserwację ślimaka winniczka za pomocą lupy. Obserwowali kształt muszli, nogę, za pomocą której ślimak się porusza, czułki i znajdujące się na nich oczy. Szkicowali ołówkiem rysunek przedstawiający obserwowanego ślimaka i podpisywali elementy jego budowy. Po zakończeniu obserwacji uczniowie wypuścili zwierzęta w tym samym miejscu, z którego zostały zabrane.

   

   
21 maja 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „ Temat: „ Sqishy”

     Z poduszki wher lub zwykłej gąbki, przy użyciu flamastrów, farb, kleju uczniowie z grupy KMO 21 maja 2018 roku wykonywali sqishy. Sqishy to fajne zabawki z gąbki , które mogą być wykorzystywane jako pomoc terapeutyczna, manipulacyjna, stosowana do terapii ręki, rehabilitacji i integracji sensorycznej. Oto nasze prace.

   

   
23 kwietnia 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „ Tropiciele Nauki” i członkowie grupy 4 projektu na obchodach Dnia Ziemi w SP nr 11 w Chełmie

     Dnia 23 kwietnia 2018 roku grupa uczniów z KMO i członkowie grupy 4 projektu reprezentowali naszą szkołę w obchodach Dnia Ziemi w SP11 w Chełmie. Na tę okazję przygotowali i zaprezentowali eksperymenty związane z naszą planetą – Ziemią. Były to: „ morze w butelce”, oświetlenie Ziemi – dzień i noc oraz erupcja wulkanu. Zainteresowanie odwiedzających nasze stoisko było bardzo duże co świadczy o tym że pokazy były efektowne i ciekawe.
     Nasza drużyna wzięła również udział w konkursie na „ekoludka” za który zdobyła puchar. Udział dzieci w tego typu przedsięwzięciu rozwija zainteresowania, współpracę w grupie, kreatywność i potrzebę odkrywania świata przyrody w sposób praktyczny.

   

   
16 kwietnia 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „Poduszkowce”

    Dnia 16 kwietnia 2018 roku na świetlicy szkolnej w ramach zajęć KMO uczniowie konstruowali „poduszkowce”. Dzieci przygotowały potrzebne materiały i następnie przy pomocy nauczyciela przyrody wykonały zadanie. Powietrze uchodzące z balonika tworzy pod płytą CD obszar podwyższonego ciśnienia tzw „poduszkę powietrzną”. Gdy lekko ją popchniemy „poduszkowiec” po gładkiej powierzchni porusza się jakby „bez oporów”.

   

   
26 marca 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „ Jaki kolor ma marchewka?”

    Dnia 26 marca 2018 roku uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy w ramach zajęć świetlicowych eksperymentowali z marchewką według instrukcji „ Jaki kolor ma marchewka?”. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie zaobserwowali, że marchewka zawdzięcza swój kolor karotenoidom – barwnikom roślinnym. Podczas tarcia marchewki zostają zniszczone jej komórki i wypływa z nich sok komórkowy. Beta – karoten rozpuszcza się w oleju i barwi go na pomarańczowo. Olej pływa po powierzchni wody, ponieważ ma większą gęstość niż woda. Spotkaniu towarzyszyła fajna zabawna zwłaszcza że niektórzy uczniowie pierwszy raz w życiu samodzielnie ścierali marchewkę na tarce.

   

   
20 marca – „Dzień Wody” – warsztaty Klubu Młodego Odkrywcy w PWSZ

     W dniu 20 marca 2018 r. uczennice z klasy IVC i VA w ramach działalności Klubu Młodego Odkrywcy „Tropiciele nauki” reprezentowały naszą szkołę w warsztatach z okazji Dnia Wody, zorganizowanych przez PWSZ oraz Przedszkole nr 8 w Chełmie. Głównym celem spotkania była integracja chełmskiej sieci Klubów Młodego Odkrywcy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z innymi klubowiczami oraz realizacja praw dziecka do edukacji sprzyjającej rozwojowi osobowości zgodnie z jego zainteresowaniami. W warsztatach brały udział drużyny z chełmskich przedszkoli oraz szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu grupy przedszkolnej z PM nr 8. Następnie każde KMO prezentowało doświadczenia, których głównym składnikiem była woda. Uczennice z naszej szkoły zaprezentowały doświadczenia pt. „Figurki z gipsu” oraz „Lampa lawa”. Przeprowadzane doświadczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych badaczy. Każdy obserwator mógł zapytać, dotknąć czy nawet samemu przeprowadzić dany eksperyment. Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się, że ta zwykła woda, z którą mają do czynienia codziennie jest rzeczywiście niezwykłą substancją. Członkowie chełmskiej sieci KMO czerpali ogromną przyjemność i radość z samodzielnie przeprowadzanych doświadczeń.

   

   
16 marca 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy - „Tropiciele nauki”. Temat: „W świecie kosmetyków”

     W dniu 16 marca 2018 roku odbyły się zajęcia otwarte Klubu Młodego Odkrywcy dla rodziców i uczniów klasy IVc. Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonywali doświadczenia. Przygotowywali według podanych instrukcji i składników mydełka glicerynowe, kule musujące do kąpieli i płyn do baniek mydlanych. Zajęcia stały się okazją do osobistego wspólnego doświadczania nauki i spotkania klubowiczów, rodziców oraz nauczycieli. Aktywnie uczestnicząc w lekcji uczniowie pogłębili umiejętności społeczne i pracy w zespole. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zaowocowało aktywnością i osiągnięciem założonych celów. Zajęcia były bardzo udane o czym świadczą wyniki przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej i nastroje uczestników.

   

   
26 lutego 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy – slime czyli gluty „ glutkowate potwory”

    26.02.2018r. - grupa uczniów klasy IVc pod opieką nauczyciela przyrody Maryli Szymańskiej zajmowała się „ glutkowaniem”. Glutki, mimo swego pozornego wyglądu ciała stałego, zachowują się momentami jak ciecze: przybierają kształt naczynia do którego się je włoży, na ławce rozlewają się w plamę, a nawet chcą kapać. Mogą odbijać się jak piłeczka od blatu i można zwijać je w rulonik czy rozciągać tak jak kucharz ciasto na pizzę. No i czy to nie jest cudowne ...?

   

   
19 lutego 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „Wspaniały wybuch lawy – to nie jest takie trudne”

    W ramach zajęć świetlicowych Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 19 lutego 2018 roku uczniowie klasy IVc pod opieką nauczyciela przyrody Maryli Szymańskiej przygotowali eksperyment „Wybuchające wulkany”. Na lekcję przynieśli przygotowane różnymi technikami konstrukcje gór wulkanicznych, a następnie przy użyciu sody, octu i barwników sporządzili lawę. Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał w reakcji octu ( kwasu) z soda oczyszczoną ( zasada). Erupcje wulkanów udały się i były bardzo efektowne co potwierdzają dołączone zdjęcia.

   

   
22 stycznia 2018 r. – Klub Młodego Odkrywcy „Układ oddechowy człowieka”

     Na spotkaniu w świetlicy szkolnej w ramach Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 22 stycznia 2018 roku uczniowie wykonywali doświadczenie polegające na stworzeniu układu oddechowego człowieka. Opiekun Klubu Młodego Odkrywcy – nauczyciel przyrody Maryla Szymańska przygotowała potrzebne rekwizyty do doświadczenia i wytyczne dla uczniów. Jak widać na dołączonych zdjęciach butelka plastikowa – to fragment klatki piersiowej człowieka, rurki – tchawica, balony – płuco prawe i lewe, a rękawiczka gumowa to przepona. Nasze płuca są gotowe, jeżeli będziemy ciągnąć za rękawiczkę w dół balony będą nabierać powietrza, jeśli będziemy pchać go w górę z balonów będzie uciekać powietrze.

   


Aktualności - powrót do bieżących aktualności szkolnych


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry