Aktualności projektu

Aktualności projektu


„Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”
Deklaracja nauczyciele

Deklaracja uczniowie
Projekt „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”

     Od 1 września 2017r. do 30 czerwca 2019r. na podstawie umowy nr 155/RPLU.12.02.00-06-0028/16-00 podpisanej pomiędzy Zarządem Województwa Lubelskiego a Miastem Chełm/Szkołą Podstawową Nr 4 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie w naszej szkole będzie realizowany projekt „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś priorytetowa; 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie; 12.2. Kształcenie ogólne.

Wartość projektu to 401431,05 PLN;
w tym kwota przyznanego dofinansowania UE: 341 216,39 PLN

     Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji kluczowych na rynku pracy (ICT, matematyczno-przyrodniczych, z zakresu języków obcych) z uwzględnieniem właściwych postaw (kreatywność, innowacyjność oraz praca zespołowa) wśród 114 uczniów/uczennic oraz podniesienie kompetencji 45 nauczycieli wszystkich przedmiotów w zakresie korzystania z nowoczesnych metod, technologii i sprzętu, a także wyposażenie pracowni przyrodniczej i pracowni ICT.
     Zorganizowane w ramach projektu zajęcia edukacyjne (rozwijające i wyrównawcze) oparte zostaną o wykorzystanie ICT – szkolnych i pozaszkolnych, zastosowanie efektywnych metod i form pracy na zajęciach oraz lekcje wyjazdowe m.in. do Centrum Nauki Kopernik. W projekcie zaplanowano także szkolenia mające na celu podwyższenie kwalifikacji nauczycieli z zastosowania w praktyce narzędzi TIK, metody eksperymentu, nauki programowania.
16 marca 2018r. – Let’s count to one hundred!

     Grupa projektowa nr 11 w ramach akcji „Matematyka od kuchni” z dnia 12.03 przygotowała krótką piosenkę, w której przelicza dziesiątkami w zakresie 100. W dalszej części filmu uczniowie tłumaczą liczebniki na język angielski oraz wspólnie czytają tekst piosenki. Zapraszamy do obejrzenia relacji, przeliczanie w zakresie 100 w języku angielskim jest proste co udowodnili uczniowie klasy 3b.
15 marca 2018r. – How much is it?

     Uczniowie z klasy 4c biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zaprezentowali swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym. W krótkim filmiku przybliżają nam liczebniki główne w zakresie100, liczą, wyszukują ukryte liczby, wyceniają artykuły spożywcze. W tle można podziwiać prace, które wykonali przygotowując swoje krótkie wypowiedzi związane z pytaniem: How much is it? W parach ćwiczą zadawanie pytań o cenę i udzielanie odpowiedzi. Film zrealizowano w ramach akcji „Matematyka od kuchni”. Materiał przygotowała Jolanta Obst.
14 marca 2018r. – „ Matematyka od kuchni” w gr. 3

     Dnia 14 marca 2018r. w ramach obchodów Szkolnego Święta Matematyki, uczniowie z gr. 3 uczestniczący w projekcie ,, Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość’ zamienili się w wytrawnych cukierników i upiekli przepyszne ciasteczka. Ich praca przebiegała wieloetapowo. Na początek przeanalizowali przepis kuchenny. Podawali liczbę składników w jednostkach wagi, podwajali porcje, aby poczęstować pozostałe dzieci z klasy, szacowali czas potrzebny na wykonanie pracy. Następny etap polegał na przygotowaniu ciasta. Uczniowie chętnie korzystali z wagi, miarki kuchennej, przesypywali mąkę za pomocą naczyń z podziałką, przelewali płyny. W końcowym etapie samodzielnie przygotowali ciasto, dzielili je na porcje, formowali ciasteczka i skrupulatnie przeliczyli. W trakcie pieczenia przestrzegali zalecanego czasu i z niecierpliwością czekali na efekty swojej pracy. Te okazały się imponujące. Upieczono ponad 100 ciasteczek z czekoladą, ziarnami słonecznika i płatkami kukurydzianymi. Po degustacji uczniowie zgodnie stwierdzili, że były nie tylko wyśmienite, ale i bardzo zdrowe. Zajęcia przeprowadziła pani Ewa Chmiel.

   

   
13 marca 2018r. – Matematyczna sałatka owocowa w gr. 2

     Dnia 13 marca 2018r. uczniowie z gr. 2 przyłączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki 2018r. Podczas zajęć matematyczno-przyrodniczych zostały przypomniane zasady zdrowego odżywiana. Uczniowie poprzez zabawę i praktyczne działanie rozpoznawali rodzaje różne owoców, tj. jabłko, gruszkę, kiwi, banana, mango, mandarynkę. W ciekawy sposób nastąpiła korelacja między przyrodą a matematyką; dzieci miały zważyć wybrane owoce na wadze szalkowej lub elektronicznej, a następnie oszacować koszty zakupu owoców potrzebnych do przygotowania sałatki. Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” przystąpili z ochotą do sporządzenia owocowego smakołyku. Pamiętali o higienie, dobrym połączeniu owoców oraz kulturze spożywania posiłków. Zajęcia dostarczyły uczniom mnóstwo radości, dobrej zabawy, a przede wszystkim cennej nauki. Podczas nich wykorzystano ćwiczenia z zakresu zdrowego odżywania dla klas 1-3 „Wiem co jem” zakupione w ramach projektu. Zróżnicowane zadania pozwalają utrwalić nabytą wiedzę, doskonalą zdolności manualne i umiejętność logicznego myślenia. Zajęcia przeprowadziła pani Agata Farian.

   

   
12 marca 2018r. – „Matematyka od kuchni” – programujemy robota wykonującego kanapki

     Uczniowie klasy IIIa w czasie zajęć z programowania i grafiki włączyli się w obchody Dnia Matematyki programując algorytm przygotowania kanapki z dżemem. Celem zajęć było ćwiczenie wyobraźni, kształcenie spostrzegawczości i kojarzenia, analizowanie i interpretowanie, rozwiązywanie problemów z życia codziennego przez tworzenie prostych algorytmów, a także praca zespołowa oraz ocena wykonanych zadań.
W trakcie zajęć uczniowie wykorzystali: chleb krojony w folii, dżem w słoiku, talerz, nóż. Zadaniem chłopców było przygotowanie instrukcji dla robota, który przygotuje kanapkę z dżemem. Na początku pracy założyliśmy, że nasz robot rozumie język, w którym piszemy instrukcję. Następnie w grupach uczniowie przygotowali swoje algorytmy, innymi słowy kolejność postępowania przy robieniu kanapek. Grupy wymieniły się instrukcjami i postępując według nich przygotowywały kanapki. Jak wielka różnica jest w poleceniu „weź chleb” od „weź jedną kromkę chleba”; co to znaczy „powtórz 10 razy”; ile gram dżemu mieści się na nożu? O te i inne zagadnienia matematyczno-kuchenno-programistyczne bogatsi są uczniowie zajęć projektowych z kl. IIIa. Doświadczenie zdobyte w czasie zajęć pokazało, jak precyzyjny musi być język programowania.

   

   
12 marca 2018r. – Programujemy działania matematyczne w Scratchu

     Uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z grupy 9 w ramach obchodów Dnia Matematyki zajęli się programowaniem działań matematycznych. Niektórzy wykorzystywali gotowe projekty na stronie scratch.mit.edu i według własnych pomysłów je modyfikowali. Część uczniów tworzyła własne projekty w programie Scratch2.0. wykorzystując min. pętlę warunkową. Nauka matematyki z wykorzystaniem komputerów sprawia uczniom dużo przyjemności przez co jest bardziej efektywna.

   
12 marca 2018r. – Dzień matematyki 2018 w grupach 12 i 14

     Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z grup 12 i 14 przyłączyli się do obchodów Dnia matematyki 2018. W obecnym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Matematyka od kuchni”, a więc w zajęciach prowadzonych w języku angielskim uczniowie tworzyli przepisy kulinarne, grali w gry językowo - matematyczne, ćwiczyli dodawanie i liczenie w obcym języku.
Uczniowie z grupy 12 ułożyli przepis na sałatkę owocową i grali w matematyczno - owocowe Memory, uczestnicy projektu z grupy 14 „piekli” pizzę korzystając z funkcjonalności tablicy interaktywnej.

   
12 marca 2018r. – Dzień matematyki 2018 w grupie 16

     W Dniu Matematyki grupa 16 zajmowała się odkrywaniem ile matematyki jest w kuchni. Uczniowie stwierdzili, iż w każdym przedmiocie i produkcie można ją zauważyć. Pomagały im w tym pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”: modele jabłek podzielonych na części, krążki kolorowych placków pizz, prostopadłościany serów składających się z magnetycznych kawałków, waga szalkowa. Uczniowie sporządzili kolorowe plakaty , na których pokazali ile matematyki jest w kuchni.

   

   
12 marca 2018r. – „ Matematyka od kuchni” w gr. 1

     Dnia 12.03.2018r. uczestnicy gr. 1 realizujący projekt „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” wpadli w sidła rynku. Doskonale radzili sobie z rozwiązywaniem trudnych zadań matematycznych. Wykonywali obliczenia wagowe oraz pieniężne z uwzględnieniem monet i banknotów obowiązujących na polskim rynku. Sprawdzali również swoje umiejętności dodawania w zakresie 20, robiąc szaszłyki owocowe zgodnie z treścią zadań tekstowych. Nagrodą za aktywny udział w zajęciach matematyczno – przyrodniczych była degustacja zrobionych owocowych przekąsek. W ten sposób uczniowie przyłączyli się do akcji „Matematyka od kuchni” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Matematyki 2018r. Zajęcia przeprowadziła pani Iwona Żyszkowska.

   

   
9 marca 2018r. – Matematyka od kuchni

    „Matematyka od kuchni” czyli uczymy się liczyć po angielsku z grupą projektową nr 11 i 13. Uczniowie z klasy 3b oraz 4c biorący udział w projekcie zachęcają do wspólnej nauki i liczenia do 100. Nie jest to trudne, wystarczy poznać zasady obowiązujące w języku angielskim i ćwiczyć.

6 marca 2018r. – grupa 4 „Przygody w świecie przyrody”

     W dniu 6 marca 2018 roku na zajęciach w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” uczniowie z grupy 4 poznawali budowę i rolę narządów zmysłów człowieka. Głównie zajmowali się budową i rolą oka. Badali właściwości światła. Światło jest nieustannie obecne wokół nas. Bez niego niemo niemożliwe byłoby życie na Ziemi. Dlatego warto jest poznać właściwości światła, aby wiedzieć od czego na przykład zależy kolor, który widzimy, w jaki sposób powstaje obraz w naszym oku i jaki on jest. Oczy człowieka stanowią doskonały aparat optyczny. Każde z nich widzi ten sam obiekt trochę inaczej. Dopiero mózg interpretuje treści tych obrazów. Uczniowie z grupy 4 projektu mieli możliwość przekonać się o tym wykonując szereg doświadczeń według instrukcji i pod kierunkiem nauczyciela przyrody – Maryli Szymańskiej.
Doświadczenia wykonywane podczas zajęć.
I. Badanie właściwości światła:
- zjawisko odbicia i załamania światła ( zabawa w chowanego, ołówek w wodzie, znikająca moneta),
- dlaczego świat jest kolorowy?,
- po co nam dwoje oczu?
II. Złudzenia optyczne:
- dlaczego ludzkie oko widzi inne obrazy niż w rzeczywistości? ( zmieniające się twarze, siatka Hermana, znikający okrąg, płynący stateczek, spirala czy koło, żaba czy koń itp.).

   

   
5 marca 2018r. – Poznajemy robota mBot Ranger

     W lutym i na początku marca zajęcia projektowe z programowania i grafiki w klasie IIa wypełnione były budową robota mBot Ranger zgodnie z instrukcją montażu. W wyniku zajęć uczniowie poznali wiele przykładów robotów oraz ich zastosowanie. Zbudowali mBota według instrukcji rozpoznając i nazywając główne jego zespoły. Zadanie okazało się bardzo trudne, ale uruchomienie Rangera wywołało uśmiech na twarzy. Chłopcy poznali jedną z aplikacji dostępnych na Android - Makeblock. W czasie zajęć nawiązali bezprzewodowe połączenie robota z tabletem oraz zdalnie sterowali maszyną wykorzystując polecenie „rysuj linie”. Pierwsze kroki w programowaniu robotów uważamy za udane, uczniowie chętnie będą pogłębiać swoje umiejętności w tym temacie.
27 - 28 lutego 2018r. – Zajęcia warsztatowo-laboratoryjne grupa 4

     W dniach 27-28.02.2018r. uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepsza przyszłość” z gr. 4 uczestniczyli w zajęciach warsztatowo-laboratoryjnych prowadzonych przez nauczycielkę przyrody Marylę Szymańską pt. „W laboratorium dźwięku”.
     Na przedmiotowych warsztatach uczniowie wytwarzali i poznawali różne rodzaje dźwięków, określali od czego zależy ich natężenie i barwa, warunki w których rozchodzi się dźwięk, a także od czego zależy prędkość rozchodzenia się dźwięku. Następnie pod kierunkiem nauczyciela według otrzymanych instrukcji wykonywali różne doświadczenia, np.:
- co dzieje się z powierzchnią wody, gdy zbliży się do niej drgający kamerton (rozchodzenie się dźwięku),
- czy cichy dźwięk tykającego zegara jest tak samo słyszalny, jak dźwięk tego samego budzika słuchany przez gumowy wąż i dwa lejki (wzmacnianie dźwięku),
- jak ucho odbiera dźwięki (doświadczenie z telefonem sznurkowym),
- „tańczący cukier” i inne.
     Ponadto uczniowie budowli różne instrumenty muzyczne, np.: bębenki, gitary, piszczałki, telefony sznurkowe, grzechotki, itp. Wykazali się dużą znajomość zagadnienia oraz zdolnościami praktycznymi w wykonywaniu instrumentów muzycznych. Ciekawe eksperymenty przedstawiają poniższe zdjęcia.

   

   
26 lutego 2018r. – Jak powstają kolory – diody LED RGB

     Uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z grupy 9 prowadzili eksperymenty z kolorami i dźwiękiem na mbootach. Programowali na komputerach z zainstalowanym oprogramowaniem mBlock efekty świetlne i dźwiękowe na przykładzie policyjnego radiowozu wykorzystując zintegrowane z mBotem diody LED RGB oraz głośnik. Na zajęciach korzystaliśmy z gotowych scenariuszy dostępnych na stronie trobot.pl oraz wzbogacaliśmy prace o pomysły własne.

   

   
23 lutego 2018r. – Zapalamy olimpijski znicz

     Uczniowie klasy 3c bardzo lubią sporty zimowe. Wiedzą także jakie dyscypliny sportowe są dyscyplinami olimpijskimi. Dzieci bez problemu potrafią też wymienić symbole olimpijskie. Dla uczniów flaga z pięcioma, przecinającymi się kołami oraz znicz olimpijski stały się inspiracją do kodowania trasy dla ozobota. Przy dobrej współpracy dziewczynki i chłopcy rozwiązali zadanie postawione im w czasie zajęć komputerowych. Dzięki zastosowanej sekwencji barw, robot swobodnie poruszał się po olimpijskim zniczu, a następnie skręcił w lewo i szukając linii wjechał na płomień. Cel został osiągnięty, chociaż trzeba przyznać, że zadanie wymagało skupienia, współpracy i logicznego myślenia. Było to trzecie zadanie podjęte w ramach programu: Uczymy dzieci programować.
23 lutego 2018r. – What’s the weather like today?

    Oto krótki utwór zrealizowany podczas zajęć z języka angielskiego w klasie 3b oraz z grupą projektową nr 11. Piosenka edukacyjna ze szkolnego podręcznika to dobry sposób na utrwalenie słownictwa i konstrukcji gramatycznych. W piosence pojawia się pytanie o pogodę ,,What’s the weather like today” oraz różne odpowiedzi na zadane w piosence pytanie. Wszyscy uczniowie udowodnili, że śpiewanie w języku angielskim jest świetną zabawą, której towarzyszyć mogą inne czynności np. kolorowanie pogodowego słowniczka obrazkowego. Wideo zrealizowała Jolanta Obst.
21 lutego 2018r. – Interactive vocabulary exercises

     Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z gr. 14 ćwiczą umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Na zajęciach poświęconych utrwaleniu słownictwa korzystano z nowoczesnych technologii. Wykorzystanie tablicy interaktywnej miało pozytywny wpływ na koncentrację i współpracę między uczniami, zwiększyło zaangażowanie uczniów. Zajęcia sprzyjały budowaniu współpracy w zespole oraz rozwijaniu kreatywności uczniów.
Podczas zajęć wykorzystano dostępne materiały online do kursu „Family and friends” oraz aplikacje ułatwiające zapamiętywanie słówek, m.in. gry online Hangman, Memory.

   

   
20 - 21 lutego 2018r. – Szkolenie nauczycieli nauk przyrodniczych w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”

     W dniach 20-21.02.2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się szkolenie doskonalące kompetencje nauczycieli nauk przyrodniczych w zakresie nowoczesnych metod pracy z uczniem w klasach 4-8 w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” prowadzone przez pracownika Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie- Partnera projektu- panią dr Małgorzatę Stryjecką.
     Zajęcia miały charakter praktyczny i składały się z dwóch części, tj. biologicznej i chemicznej. W części biologicznej uczestnicy szkolenia: Jolanta Kuryjak, Maryla Szymańska i Agnieszka Sowa-Zduńczuk, wykonywały preparaty mikroskopowe i prowadziły obserwacje komórek roślinnych na przykładzie moczarki kanadyjskiej, skórki cebuli, ziaren skrobi ziemniaka, pędu lipy (rocznej), łodygi kukurydzy, pędu pelargonii (przekrój poprzeczny), kolonii bakterii coli. Oglądały również różnego rodzaju preparaty mikroskopowe (zoologiczne), np.: aparat gębowy bielinka. Natomiast w części chemicznej nauczycielki obserwowały i wykonywały doświadczenia oraz eksperymenty takie jak:
- „lokomotywa” - manganian potasu (VII) + nadtlenek wodoru,
- „pasta dla słonia” - nadtlenek wodoru + płyn do naczyń + jodek potasu,
- wykrywanie cukrów redukcyjnych: glukoza, fruktoza, sacharoza + woda destylowana + zasada sodowa + siarczan (VI) miedzi (III),
- samopompujący się balonik (wykonywane w obecności tlenku węgla IV) – soda oczyszczona + kwas octowy (w balonie zbierany był CO2),
- plazmoliza,
- „kameleon”,
- kule musujące do kąpieli,
- zegar jodowy.

   

   
20 lutego 2018r. – What’s the time?

     Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z gr. 12 ćwiczą umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. 20 lutego 2018r. uczniowie ćwiczyli zadawanie pytania o czas i udzielanie odpowiedzi. Podczas zajęć wykorzystano nie tylko podręcznik i ćwiczenia zakupione w ramach projektu z serii „Family and friends”, ale również m.in. grę planszową „What’s the time?”
Zastosowanie gry językowej podczas lekcji pomogło w utrwaleniu poznanych struktur oraz uczyło koncentracji. Ponadto sprzyjało budowaniu współpracy w zespole oraz rozwijało kreatywność uczniów.

   
12 i 19 lutego 2018r. – Kodujemy logo DBI

     Bezpieczeństwo w Internecie to ważny temat, dlatego poruszamy go także w czasie zajęć projektowych rozwijających zainteresowania uczniów z programowania i grafiki. Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zdają sobie sprawę z tego, że od nich także zależy kultura wypowiedzi w sieci. Nawiązując do tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu i hasła: Tworzymy kulturę szacunku w sieci uczniowie zaprogramowali logo DBI wykorzystując do tego generator kodu do wydruku. Powstałe prace zostały wydrukowane i wyeksponowane na gazetce, na szkolnym korytarzu.
16 lutego 2018r. – Dwa serca

     Zajęcia WDŻ w klasie IVa realizowane tuż po szkolnych Walentynkach skłoniły do rozmowy o uczuciach. „Dwa serca - osobno a jednak razem” oraz małe roboty pomogły uczniom rozwijać kompetencje społeczne, a także kształtować umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw. Wspólna praca w zespole zaowocowała bezkolizyjnym poruszaniem się ozobotów po serduszkach. Zaprogramowane serca to drugie zadanie jakie uczniowie naszej szkoły wykonali w ramach ogólnopolskiego programu Uczymy dzieci programować.
14 lutego 2018r. – I will go to Australia!

     Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z gr. 14 ćwiczą umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Na zajęciach poświęconych podróżom w przyszłości wykorzystano m.in. planszę przedstawiającą wszystkie kontynenty. Uczniowie i uczennice poznali nazwy geograficzne, ćwiczyli umiejętność reagowania na polecenia w języku angielskim oraz słuchania ze zrozumieniem. Zajęcia sprzyjały budowaniu współpracy w zespole oraz rozwijaniu kreatywności uczniów.

   
12 lutego 2018r. – Uczymy dzieci programować

     Od dziś Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie przystępuje do realizacji ogólnopolskiego programu Uczymy dzieci programować. W każdym tygodniu będziemy realizowali jedno zadanie z programowania udostępnione przez organizatora programu EduSense. Celem naszego udziału w tym przedsięwzięciu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach kształcenia.
Dzisiaj uczniowie klasy 3b wykonali już pierwsze zadanie. Dzieci w czasie zajęć komputerowych układały kod na bazie instrukcji słownej. Aby zakodować zimową czapeczkę dziewczynki i chłopcy zapoznali się z generatorem kodu do wydruku, wysłuchali wiersza, a następnie na swoich komputerach wykonali zadanie. Okazało się, że nie dla wszystkich było to zadanie łatwe. Cześć dzieci potrzebowała pomocy nauczyciela i dodatkowych wyjaśnień, część samodzielnie i bez błędów wykonała zadanie.
Zdecydowanie lepiej, bo bez dodatkowych wyjaśnień przy kodowaniu czapeczki poradzili sobie chłopcy z kl. 3a biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”. Uczniowie zajęć projektowych zakodowali zimowe nakrycie głowy wykorzystując do tego kolorowe kwadraty i układając je według instrukcji na macie do kodowania.
Efekty pracy obu zespołów możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

   
12 lutego 2018r. – Zostaliśmy docenieni

     W grudniu większość uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim projekcie „Czekając na święta – uczę dzieci programować”. Wśród uczestników programu znaleźli się także uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”. Każdego dnia jedna z klas lub grupa projektowa zgłębiała tajniki programowania wykonując zadanie prezentowane przez pomysłodawców akcji Annę Świć Kodowanie na dywanie oraz EduSense. Wykonane zadania prezentowane były na stronie internetowej szkoły 2 stycznia, a także na stroniehttps://plus.google.com/collection/EdNdWE. Wracając po feriach do szkoły okazało się, że organizatorzy projektu docenili naszą pracę i obdarowali nas nagrodami książkowymi zawierającymi scenariusze lekcji oraz ciekawe pomysły do wykorzystanie w programowaniu, jak również dyplomami. Bardzo ucieszyła nas także naklejka, którą zawiesiliśmy na drzwiach pracowni komputerowej. Informuje ona całą społeczność szkolną, że jesteśmy nadal uczestnikami ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować. Po feriach zatem z zapałem przystąpimy do kolejnych zadań z programowania, by rozwijać myślenie komputacyjne.

   
23 stycznia 2018r. – Zajęcia warsztatowo – laboratoryjne - „Ciekawe eksperymenty z wodą” - gr. 4

     Dnia 23 stycznia 2018r. uczniowie z gr. 4 „Przygody w świecie przyrody” w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” wykonywali doświadczenia pod kierunkiem nauczycielki przyrody- pani Maryli Szymańskiej. Tematem zajęć warsztatowo-laboratoryjnych były ciekawe eksperymenty z wodą:
a) chromatografia – za pomocą paska papierowego ręcznika, czarnego pisaka i octu, uczniowie zaobserwowali podział chromatograficzny mieszaniny barwników; doświadczenie to pokazało poszczególne barwy z których został zrobiony czarny pisak;
b) „magiczny ziemniak” – plaster ziemniaka w słonej wodzie pływa a w wodzie bez soli tonie;
c) dwukolorowa herbata – pokazanie zjawiska niemieszania się cieczy o różnych gęstościach;
d) „tęczowy płyn” – zjawisko układania się w naczyniu płynów od największej do najmniejszej gęstości,
e) „uparta piłeczka” – dlaczego piłeczka pingpongowa zatrzymuje się w niepełnej szklance z wodą przy jej krawędzi, a przy pełnej szklance z wodą na środku?
f) „magiczny palec” – to eksperyment demonstrujący magię wody, zmielonego pieprzu i płynu do mycia naczyń.
g) „nurkujące rodzynki” - czyli czym jest adsorbcja? Rodzynki pływają w wodzie gazowanej, w której rozpuszczony jest dwutlenek węgla, wędrują w górę i w dół jakby nurkowały. Proces trwa do momentu spadku zawartości gazu w wodzie.
     Dzięki tego typu zajęciom rozbudza się w uczniach ciekawość oraz chęć odkrywania, eksperymentowania, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.

   

   
22 stycznia 2018r. – Tablety na zajęciach projektowych

    Uczestnicy zajęć projektowych z kasy 2a spotkanie rozpoczęli od kodowania na dywanie. Układając świąteczne sudoku chłopcy kształtowali umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia oraz postrzegania. Druga część zajęć odbywała się przy tabletach. Dzieci cieszyły się z nowych narzędzi i ochoczo wykorzystały je do nauki programowania. Swoją tabletową przygodę zaczęły od układania kolorowych kropek według ściśle określonego wzoru. Następnie poznały prostą aplikację „Programowanie dla dzieci” oraz „KidBot”. Zajęcia przyniosły oczekiwane efekty, bowiem dzieci rozwijały twórcze myślenie układając obrazki oraz kody. Ćwiczenia zastosowane w trakcie lekcji to efekt szkolenia doskonalącego umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie programowania.
22 stycznia 2018r. – Happy Grandma’s Day!

    Uczniowie z klasy 4c biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, wykonując zdobienia i napisy na kubkach. Własnoręcznie ozdobione i „wypieczone” kubki to prezent od naszych uczniów dla babć z okazji ich święta. Film zrealizowała Jolanta Obst.
20 stycznia 2018r. – Szkolenie doskonalące umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie programowania

     W dniach od 12 do 20 stycznia 2018r. nauczyciele zajęć komputerowych biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” uczestniczyli w szkoleniu doskonalącym umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie programowania prowadzonym przez mgr Mariusza Maciuka- wykładowcę PWSZ – Partnera projektu. Efektem szkolenia było zdobycie podstaw teoretycznych oraz umiejętności praktycznych w nauczaniu programowania w szkole podstawowej z wykorzystaniem technik modelu STEM, a także nabycie umiejętności konfiguracji pracowni z wykorzystaniem bezprzewodowego dostępu do sieci Internet dla urządzeń końcowych oraz praca z uczniami z wykorzystaniem zakupionych tabletów i robotów.

   

   
19 stycznia 2018r. – Look at my lion!

     Sprawna komunikacja w języku obcym wymaga nie tylko znajomości słownictwa, ale również między innymi umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem. Uczniowie grupy projektowej nr 10 dobrze o tym wiedzą – własnoręcznie wykonane zgodnie z instrukcjami lwy-pacynki nie tylko przyczyniły się do pogłębienia znajomości języka angielskiego, ale także znalazły zastosowanie w edukacyjnej zabawie.

   
19 stycznia 2018r. – My Granny is cool! Listen and draw a card

    Podczas zajęć z grupą projektową nr 13 powstał film związany z Dniem Babci. Na podstawie opisu wyglądu zewnętrznego babci uczniowie kl. 3b (grupa projektowa nr 11) wykonali piękne kartki z życzeniami. Przy tej okazji uczniowie przypomnieli sobe słownictwo związane z częściami ciała, kolorami, przedmiotami codziennego użytku. Pomysł i realizacja filmu: Jolanta Obst, audio w wykonaniu Dawida Glazika z kl. 4c.
18 stycznia 2018r. – Zajęcia otwarte dla rodziców i dziadków

    Zajęcia otwarte w klasie 3b związane były ze świętowaniem Dnia Babci. Uczniowie klasy 3b uczęszczający na projekt unijny podczas zajęć wykonali kartkę z babcią w roli głównej, dorysowując na podstawie instrukcji w języku angielskim brakujące elementy. Utrwalili też słownictwo związane z kolorami, częściami ciała, ubraniami, wspólnie ćwicząc mówienie z kartami „I have who has”. Następnie uczniowie przećwiczyli śpiewanie „Hooray for Grandma”. Efektem ich pracy jest poniższa piosenka dla babć oraz zabawa w mówieniu ,,Ja mam, kto ma …”. Zajęcia przygotowała Jolanta Obst, miłym gościom dziękujemy za przybycie.
16 stycznia 2018r. – Zajęcia warsztatowo – laboratoryjne - „Przygody w świecie przyrody” - gr. 4

     Dnia 16 stycznia 2018r. uczniowie z gr. 4 „Przygody w świecie przyrody” uczestniczący w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” wykonywali doświadczenie polegające na stworzeniu układu oddechowego człowieka. Prowadząca zajęcia- nauczycielka przyrody pani Maryla Szymańska według instrukcji uzyskanych na Szkoleniu doskonalącym umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli, w tym nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i matematyki, niezbędne do prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu przygotowała potrzebne elementy do doświadczenia oraz szczegółowe wytyczne dla uczniów.
     Jak widać na dołączonych zdjęciach butelka plastikowa – to fragment klatki piersiowej człowieka, rurki – tchawica, balony – płuco prawe i lewe, a rękawiczka gumowa to przepona. Nasze płuca są gotowe, jeżeli będziemy ciągnąć za rękawiczkę w dół, balony będą nabierać powietrza, jeśli będziemy pchać go w górę, z balonów będzie uciekać powietrze.
     Jak zauważono podczas zajęć obserwacja i eksperyment to bardzo dobra i sprawdzona metoda nauczania, uwalniająca indywidualny potencjał ucznia. Uczy współdziałania w zespole, komunikacji, a przede wszystkim motywuje do uczenia się i daje konkretne edukacyjne korzyści.

   

   
15 stycznia 2018r. – Zaczynamy zajęcia z robotyki

     Uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z grupy 9 zaczęli tego dnia zajęcia z działu robotyki. Na początek przypadło im zadanie złożenia mBotów, które otrzymaliśmy jako zestawy części do samodzielnego montażu. mBot jest robotem stworzonym do nauki programowania i wprowadzenia uczniów w świat robotów i komputerów. mBot składa się z około 60 elementów, mimo to nasi uczniowie nie mieli problemów z odpowiednim złożeniem robotów oraz poprawnym podłączeniem czujników i silników.

   

   
15 stycznia 2018r. – Nowe narzędzia do nauki programowania

     Uczniowie klasy 3a uczestniczący w projekcie edukacyjnym „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” programowali wykorzystując nowo zakupione tablety. Pracując z tabletem dzieci poznały proste aplikacje takie jak Code-a-pillar oraz Run Marco. Pierwsza aplikacja, bardzo prosta wprowadziła uczestników spotkania w świat programowania dzięki prostym poleceniom: prosto, w prawo, w lewo. Run Marco natomiast to platforma złożona z wielu plansz, w których wykorzystywany jest język programowania wizualnego. Każdy uczeń dysponował zestawem gotowych elementów i przy pomocy opcji przeciągnij i opuść przeciągał elementy do okna aplikacji. W ten sposób powstawał program prowadzący wybraną przez siebie postać: Marco lub Sophię do określonego celu. Każdy poziom okazał się jednak trudniejszy niż poprzedni. W ten sposób uczniowie zdobywali umiejętności tworzenia jak najskuteczniejszych skryptów oraz modyfikowali utworzony przez siebie kod, poprawiając błędy.
Aplikacja Run Marco zaproponowana uczniom w czasie zajęć, to jedna z wielu poznana w trakcie szkolenia doskonalącego umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie programowania.

   
8 stycznia 2018r. – BÓBR Międzynarodowy Konkurs Informatyczny

     Wielki sukces ucznia klasy 3a, uczestnika zajęć projektowych „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” Macieja Kusia, który uzyskał II miejsce w XII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „BÓBR”. Ogromne uznanie również dla: ucznia Maćka Moroza z kl. 3a, Krzysztofa Gromadzkiego z kl. 3a, Marcina Łosia z kl. 2a, Miłosza Rudnika z kl. 2a oraz Huberta Bis z kl. 3a, którzy w tym konkursie zdobyli wyróżnienie. Bardzo dobre wyniku w konkursie uzyskali także pozostali uczestnicy konkursu: Miłosz Lipczuk z kl. 3a, Maurycy Miazga z kl. 3a, Mikołaj Andrzejewski z kl. 3a, Emanuel Błaszko z kl. 2a, Franciszek Jamróz z kl. 2a. Niestety minimalnie zabrakło im punktów, aby zdobyć wyróżnienie. Większość chłopców biorąca udział w konkursie bierze udział w zajęciach rozwijających zainteresowania z programowania i grafiki, jak również w zajęciach programowania w ramach innowacji edukacyjnej z zajęć komputerowych.
     Konkurs odbył się 16 listopada 2017r. Organizatorami polskiej edycji Konkursu jest Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, firma Learnetic z Gdańska oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Głównym celem konkursu był rozwój i kształtowanie myślenia komputacyjnego, algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Konkurs miał charakter jednorazowego testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika Konkursu z pomocą komputera. W kategorii klas I-III w konkursie wzięło udział 3741 uczniów z 409 szkół podstawowych. Każdy uczeń na starcie otrzymywał 15 punktów i miał za zadanie rozwiązać 15 zadań podzielonych ze względu na poziom trudności na trzy grupy po 5 zadań w każdej. Za prawidłowe odpowiedzi udzielane na pytania można było otrzymać 3,4 lub 5 punktów w zależności od stopnia trudności. Skutkiem udzielenia złej odpowiedzi było odjęcie z puli punktów użytkownika określonej liczby punktów: 0,75 (dla zadań za 3 punkty), 1 (dla zadań za 4 punkty) lub 1,25 (dla zadań za 5 punktów). Maksymalny wynik możliwy do osiągnięcia to 75 w kategorii Skrzat.
     Uroczyste zakończenie XII Edycji Konkursu Bóbr odbędzie się 9 marca 2018 roku (w piątek) na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak dyplomy za udział w konkursie zostały już dziś wręczone uczestnikom konkursu przez panią wicedyrektor Monikę Wakoń i panią Jolantę Marciniak, nauczyciela przygotowującego uczniów do konkursu.

   

   
5 stycznia 2018r. – This is Me!Talking about yourself

    Uczniowie z klasy 4c (grupa nr 13) biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zaprezentowali swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym. W krótkim filmiku dzielą się informacjami na swój temat, opisując siebie i swoje zainteresowania. Wideo przygotowane przez Jolantę Obst przedstawia proces powstawania kolorowej grafonotki: „This is me”. Zapraszamy do obejrzenia.
4 stycznia 2018r. – Me and my class

    Uczniowie z klasy 3b (grupa nr 11) biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” przygotowali film, w którym krótko przedstawiają siebie i opowiadają o swojej klasie. W filmie wykorzystane zostały prace plastyczne uczniów. Zapraszamy do obejrzenia. Film zrealizowała Jolanta Obst.
3 stycznia 2018r. – Let’s talk!

     Grupa projektowa nr 10 mówi po angielsku! Podczas zajęć uczniowie ćwiczą umiejętność komunikowania się w języku angielskim. Zadają pytania, odpowiadają na nie i wchodzą w żywe interakcje z kolegami i koleżankami, przy okazji utrwalając poznane słownictwo z zakresu: „Jobs – zawody”. Nagrodą za zaangażowanie i wysiłek jest znana uczniom gr 10 zabawa: „Electrical shock”.

   
22 grudnia 2017r. – Czekając na święta uczymy dzieci programować

     Uczniowie biorący udział w zajęciach z programowania w ramach projektu edukacyjnego „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” włączyli się w realizację ogólnopolskiego projektu mającego na celu poszerzenie umiejętności programistycznych. Kodując na stronie code.org, rozwiązując liczne łamigłówki z ulubionymi bohaterami Minecrafta dzieci rozwijały swoje zainteresowania i kreatywność.
20 grudnia 2017r. – Szkolenie doskonalące umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

     Dnia 20 grudnia 2017r. w ramach projektu odbyło się szkolenie doskonalące umiejętności i kompetencje zawodowe nauczycieli, w tym nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i matematyki, niezbędne do prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu prowadzone przez Panią dr inż. Małgorzatę Stryjecką- wykładowcę PWSZ- Partnera projektu. Celem zajęć było nabycie kompetencji w zakresie metody IBSE, pracy z uczniem z wykorzystaniem metody eksperymentu, sposoby planowania badań, prowadzenia doświadczeń oraz interpretacji i prawidłowego omówienia wyników. Uczestnicy szkolenia pod kierunkiem prowadzącego wykonywali ciekawe doświadczenia i eksperymenty, które wykorzystają w czasie zajęć z uczniami biorącymi udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”.

   
15 grudnia 2017r. – Hour of code

     W dniach od 4 do 11 grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej uczniowie w czasie zajęć projektowych z programowania wzięli udział w Godzinie Kodowania. Hour of code jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Mottem tego przedsięwzięcia są słowa: Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki. Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach projektowych ukończyli kurs pierwszy i zdobyli stosowne dyplomy. Dyplomy otrzymali także uczniowie, którzy nie uczestniczą w zajęciach projektowych, ale przyłączyli się do tej akcji.

   
14 grudnia 2017r. – „Czary mary chemii”

     Dnia 14 grudnia 2017r. uczniowie biorących udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z gr.4 uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych prowadzonych przez dr Małgorzatę Stryjecką - pracownika PWSZ w Chełmie. Zajęcia odbyły się w Laboratorium Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich. Tematem przewodnim warsztatów był ciekawostki związane z realizacją eksperymentów chemicznych, tj. „Czary mary chemii”. Uczniowie obserwowali i wykonywali doświadczenia chemiczne, takie jak: trąba słonia, smocza krew, ph gleby, słuchając wskazówek wykładowcy. Podczas warsztatów samodzielnie wykonywali różne doświadczenia, omawiali wyniki, poznawali właściwości różnych substancji i ich zastosowanie – wszystko pod czujnym nadzorem dr Małgorzaty Stryjeckiej. Zaangażowanie „w pracę poszukiwawczą” było ogromne. Zajęcia rozbudziły wśród uczniów zaciekawienie i zainteresowanie światem nauki.

   

   
12 grudnia 2017r. – Let’s go shopping!

     Uczestnicy projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z gr. 12 ćwiczą umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Na zajęciach poświęconych zakupom wykorzystano nie tylko podręcznik i ćwiczenia zakupione w ramach projektu z serii „Family and friends”, ale również grę planszową „Pop to the shops”. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli typowe zwroty używane w sklepie, liczebniki do 100 a także nazwy sklepów i produktów. Uczestnicy projektu poznali walutę używaną w Wielkiej Brytanii oraz uczyli się gospodarować posiadanymi środkami finansowymi.
Zastosowanie gry językowej podczas lekcji pomogło w doskonaleniu słownictwa w zakresie codziennych zakupów, uczyło liczenia pieniędzy i wydawania reszty. Ponadto sprzyjało budowaniu współpracy w zespole oraz rozwijało kreatywność uczniów.

   
11 grudnia 2017r. – Mamy nowe komutery!

     Uczniowie biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” z grupy 9 mieli wielką przyjemność jako pierwsi skorzystać z nowych komputerów w szkole. W pracowni komputerowej wzbogaconej o tak nowoczesne pomoce dydaktyczne będzie można z powodzeniem programować czy edytować grafikę i filmy w najnowszych wersjach oprogramowania, które także otrzymaliśmy wraz z laptopami.
30 listopada 2017r. – Prezent z Ministerstwa Cyfryzacji

    W tym roku wzięliśmy udział w piątym Europejskim Tygodniu Kodowania. To niezwykła inicjatywa łącząca pasjonatów z całego świata. Ministerstwo Cyfryzacji zauważyło nasze zaangażowanie i przed kilkoma dniami nieoczekiwanie do naszej szkoły dotarła przesyłka z sympatyczną nagrodą – grą Cody Roby. Z nagrody bardzo się cieszymy, bo pomoże nam zgłębiać tajniki programowania.
28 listopada – Zajęcia warsztatowo – laboratoryjne - „Mieszaniny jednorodne i niejednorodne oraz sposoby ich rozdzielania” - gr. 4

     Dnia 28.11.2017r. uczniowie z gr. 4 „Przygody w świecie przyrody” w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” wykonywali ciekawe doświadczenia pod kierunkiem nauczycielki przyrody- pani Maryli Szymańskiej. Tematem zajęć warsztatowo-laboratoryjnych były mieszaniny jednorodne i niejednorodne oraz sposoby ich rozdzielania. Uczniowie mieszali różne substancje, takie jak: sól z wodą, cukier z wodą, kwasek cytrynowy z wodą, kawę rozpuszczalną z wodą, kawę parzoną z wodą, kredę sproszkowana z wodą, olej z wodą, kasze gryczaną z wodą, kaszę gryczaną z elementami metalowymi (śrubki), wodę z piaskiem i inne. Następnie dokonywali rozdzielania poszczególnych mieszanin przez sączenie, sedymentację, dekantację oraz za pomocą metody mechanicznej (magnes). Prowadząca zajęcia omówiła również na czym polega odparowywanie (krystalizacja) i destylacja.
    Zajęcia miały na celu pobudzić ciekawość poznawczą uczniów i wyostrzyć wrażliwość na zmiany zachodzące w przyrodzie. Zawierały w sobie elementy sensoryki, ponieważ młody naukowiec może doświadczać eksperymentów różnymi zmysłami: wzrokiem, węchem, słuchem i dotykiem.

   

   
24 listopada 2017r. – eTwinning: I’ve got a frog in my throat

    Uczniowie z klasy 3b (grupa nr 12) biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zaprezentowali polskie wyrażenia idiomatyczne wraz z tłumaczeniami na język angielski. Film jest częścią projektu międzynarodowego realizowanego na platformie eTwinning: „I’ve got a frog in my throat”. Do projektu przystąpiły szkoły z Wielkiej Brytanii, Turcji, Finlandii, Słowenii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Serbii, Irlandii oraz z Polski. W filmie wykorzystane zostały prace plastyczne uczniów z naszej szkoły obrazujące wybrane wyrażenia idiomatyczne. Zapraszamy do obejrzenia. Film zrealizowała Jolanta Obst.
17 listopada 2017r. – All about me!

    Uczniowie z klasy 4c biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” zaprezentowali swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym. W krótkim filmiku dzielą się informacjami na swój temat. W tle można podziwiać prace, które wykonali przygotowując swoje krótkie wypowiedzi. Dodatkowo w filmie wykorzystane zostały prace plastyczne Oli z kl. 6b oraz Martynki z kl. 5a. W realizacji filmu udział wzięli: Maja Wazelin, Wiktoria Dołhań, Aleksandra Daniłosio, Julia Sokalska, Julia Wołoszyn, Tomasz Sławiński, Emilia Sawicka, Marceli Ziemba, Dawid Glazik oraz Kinga Krawczyk. Zapraszamy do obejrzenia. Film zrealizowała Jolanta Obst.
14 listopada 2017r. – zajęcia warsztatowo-laboratoryjne – „Pomiar składników pogody” – gr. 4

     Dnia 14 listopada 2017r. uczniowie z gr. 4 „Przygody w świecie przyrody” w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”, w nawiązaniu do wiedzy zdobytej na lekcjach przyrody, mieli okazję praktycznego posługiwania się różnymi przyrządami meteorologa. Poznali zasady działania termometru, barometru, higrometru, wiatromierza i deszczomierza oraz właściwe jednostki pomiaru.
Kierując się wskazówkami zawartymi w karcie pracy, dokonywali odczytu aktualnych wskazań przyrządów, aby określić temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne powietrza a także kierunek i prędkość wiatru. Obserwowali też pozostałe składniki pogody, takie jak: opady i osady atmosferyczne, stopień zachmurzenia oraz rodzaj chmur.
Nabyte na zajęciach umiejętności z pewnością przydadzą się uczniom w życiu codziennym.

   
13 listopada 2017r. – Jesienne Memory

     Listopad dla uczniów klasy 2a oraz kl. 3a biorących udział w projekcie edukacyjnym „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” to czas przygotowań do Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR. W czasie zajęć dzieci kształciły spostrzegawczość i koncentrację oraz rozwijały percepcję wzrokową i umiejętność zapamiętywania. W osiągnięciu tego celu pomagały im: gra Memory oraz zadania kształtujące logiczne myślenie ze strony www.bobr.edu.pl.

   
7 listopada 2017r. – „Ratujmy kasztanowce”

     Już jedenasty raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji RATUJMY KASZTANOWCE, organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm. Dnia 7 listopada uczniowie grupy 4 z klasy IV a, uczęszczający na zajęcia „Przygody w świecie przyrody” organizowane w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość”, grabili liście opadłe z rosnących w pobliżu szkoły kasztanowców, które zostały zaatakowane przez występującego masowo w całej Polsce groźnego owada szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Wypełnione liśćmi papierowe worki przekazano do utylizacji przez MPGK. Ta prosta, mechaniczna metoda zbierania i palenia zarażonych liści ma spowodować zniszczenie zimujących w liściach poczwarek i poprawić stan zdrowotny chorych drzew.

   
16 października 2017r. – Zajęcia projektowe

    Uczniowie z kl. 3a uczestniczący w zajęciach projektowych z programowania włączyli się w Europejski Tydzień Kodowania. W czasie zajęć zapoznali się z ozobotami.

12 października 2017r. – It’s raining cats and dogs

    Uczniowie z klasy 4c (grupa nr 13) biorący udział w projekcie „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” wzięli udział w projekcie międzynarodowym eTwinning „I’ve got a frog in my throat” realizując wideo obrazujące użycie wybranego wyrażenia idiomatycznego. Uczniowie przygotowali krótką scenkę pt: „It’s raining cats and dogs”. Wyrażenie to nie oznacza, że pada kotami i psami ale jest angielską wersją naszego polskiego powiedzenia „Leje jak z cebra”. W filmie wystąpili: Aleksandra Daniłosio, Wiktoria Dołhań, Emilia Sawicka, Maja Wazelin, Marceli Ziemba, Dawid Glazik oraz Tomasz Sławiński. Zapraszamy do obejrzenia. Film zrealizowała Jolanta Obst.
10 i 12 października 2017r. – zajęcia warsztatowo-laboratoryjne – „Świat spod mikroskopu” – gr. 4

     Dnia 10 października 2017r. uczniowie z gr. 4 „Przygody w świecie przyrody” w ramach projektu „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” poznawali różne przyrządy służące do obserwacji przyrodniczych: mikroskop, lupę, lornetkę, lunetę. Szczególnie dokładnie zapoznali się z budową i działaniem mikroskopu szkolnego.
Wykonując krok po kroku polecenia ze specjalnych instrukcji, na kolejnych zajęciach 12 października, mogli już pracując w parach samodzielnie przygotować mikroskopy do pracy oraz wykonać swoje pierwsze preparaty mikroskopowe. Prowadzili obserwacje mikroskopowe strzałki, fragmentów włosów, kryształków soli, nietrwałych preparatów ziaren skrobi z ziemniaka i komórek skórki cebuli. Swoje spostrzeżenia odnotowywali w przygotowanej przez nauczyciela przyrody karcie pracy. Nauczyli się również jak obliczać powiększenie oglądanego pod mikroskopem obiektu, a na koniec obserwowali różne gotowe preparaty biologiczne, z których najbardziej podobała się noga muchy oraz aparat gębowy motyla.
Zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń i pomogły w praktyczny sposób zgłębiać tajniki przyrody.

   

   
9 października 2017r. – Code Week z dziećmi świetlicowymi

     W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie kl. 2a oraz kl. 5a biorący udział w projekcie edukacyjnym „Uniwersytet uczniowski szansą na lepszą przyszłość” do wspólnego kodowania zaprosili dzieci ze świetlicy. Cierpliwie i z wielkim zaangażowaniem tłumaczyli młodszym kolegom i koleżankom tajniki programowania. Pierwsze kroki w tej dziedzinie okazały się pomyślne. Zajęcia zorganizowali Jolanta Marciniak i Albin Gumienny.

   

  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry