Aktualności Świetlicy

Aktualności Świetlicy

28 maja – Klub Młodego Odkrywcy „Tropiciele Nauki” Zajęcia terenowe prowadzone w ramach świetlicy szkolnej. Temat: Rozpoznajemy rośliny zielne i obserwujemy ślimaka z wykorzystaniem lupy.

    Członkowie grupy KMO 28 maja 2018 roku uczestniczyli w zajęciach terenowych w ogródku szkolnym. Przy pomocy atlasów roślin rozpoznawali i nazywali poszczególne rośliny zielne, wykonywali schematyczne rysunki z opisem ich poszczególnych części. Prowadzili również obserwację ślimaka winniczka za pomocą lupy. Obserwowali kształt muszli, nogę, za pomocą której ślimak się porusza, czułki i znajdujące się na nich oczy. Szkicowali ołówkiem rysunek przedstawiający obserwowanego ślimaka i podpisywali elementy jego budowy. Po zakończeniu obserwacji uczniowie wypuścili zwierzęta w tym samym miejscu, z którego zostały zabrane.

   

   




16 kwietnia – Zajęcia na świetlicy. Klub Młodego Odkrywcy „Poduszkowce”

    Dnia 16 kwietnia 2018 roku na świetlicy szkolnej w ramach zajęć KMO uczniowie konstruowali „poduszkowce”. Dzieci przygotowały potrzebne materiały i następnie przy pomocy nauczyciela przyrody wykonały zadanie. Powietrze uchodzące z balonika tworzy pod płytą CD obszar podwyższonego ciśnienia tzw „poduszkę powietrzną”. Gdy lekko ją popchniemy „poduszkowiec” po gładkiej powierzchni porusza się jakby „bez oporów”.

   

   




11 kwietnia – Prelekcja z leśnikiem na świetlicy szkolnej

    Dnia 11 kwietnia 2018 roku na świetlicy szkolnej gościliśmy leśniczego pana Tadeusza Gołębiowskiego z Nadleśnictwa Strzelce. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia lasów – gospodarczego, społecznego i przyrodniczego. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Przekazanie uczniom, iż leśnicy są świadomi, jak wielkie znaczenie ma zachowanie możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów. W trakcie spotkania z dziećmi pan leśniczy zaprezentował mundur leśnika, zapoznał dzieci z codzienną pracą leśnika i środowiskiem lasu - warstwami lasu, jego składem gatunkowym, zwierzętami leśnymi, ich upodobaniami pokarmowymi i siedliskowymi. Opowiadał o Strzeleckim Parku Krajobrazowym i bezpiecznym wypoczynku w lesie. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania otrzymał małą niespodziankę: długopis, znaczek lub odblask.
W spotkaniu z panem leśniczym uczestniczyli również uczniowie z grupy 4 „ Przygody w świecie przyrody” projektu „ Uniwersytet uczniowski szansa na lepszą przyszłość”.

   




26 marca – Zajęcia na świetlicy. Klub Młodego Odkrywcy „ Jaki kolor ma marchewka?”

    Dnia 26 marca 2018 roku uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy w ramach zajęć świetlicowych eksperymentowali z marchewką według instrukcji „ Jaki kolor ma marchewka?”. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie zaobserwowali, że marchewka zawdzięcza swój kolor karotenoidom – barwnikom roślinnym. Podczas tarcia marchewki zostają zniszczone jej komórki i wypływa z nich sok komórkowy. Beta – karoten rozpuszcza się w oleju i barwi go na pomarańczowo. Olej pływa po powierzchni wody, ponieważ ma większą gęstość niż woda. Spotkaniu towarzyszyła fajna zabawna zwłaszcza że niektórzy uczniowie pierwszy raz w życiu samodzielnie ścierali marchewkę na tarce.

   

   




21 marca – Dzień Nowych Technologii na świetlicy

    Dnia 21 marca 2018 roku w ramach obchodów Dnia Nowych Technologii grupa dzieci ze świetlicy pod opieką nauczyciela przyrody wykonywała różnego rodzaju zadania na tabletach. Taka praca z dziećmi była cenną propozycją zagospodarowania wolnego czasu uczniów i stwarzała jednocześnie szansę ich intelektualnego rozwoju. Dzięki tym zajęciom dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w sposób atrakcyjny i bardziej trwały.

   

   




6 - 7 marca – Historia na świetlicy

    W dniach 06.i 07.03.2018r. uczniowie ze świetlicy bawili się współpracując w grupie. Zadaniem było ułożenie puzzli przedstawiających mapę historyczną z 1939r. z naszym krajem w centrum „Czwarty rozbiór Polski”. Dzieci poradziły sobie z zadaniem znakomicie, a przy okazji był czas na mały wykład z historii II wojny światowej.

   

   




26 lutego – Zajęcia na świetlicy. Klub Młodego Odkrywcy – slime czyli gluty „ glutkowate potwory”

    26.02.2018r. - grupa uczniów klasy IVc pod opieką nauczyciela przyrody Maryli Szymańskiej zajmowała się „ glutkowaniem”. Glutki, mimo swego pozornego wyglądu ciała stałego, zachowują się momentami jak ciecze: przybierają kształt naczynia do którego się je włoży, na ławce rozlewają się w plamę, a nawet chcą kapać. Mogą odbijać się jak piłeczka od blatu i można zwijać je w rulonik czy rozciągać tak jak kucharz ciasto na pizzę. No i czy to nie jest cudowne ...?

   

   




19 lutego – Zajęcia na świetlicy. Klub Młodego Odkrywcy „Wspaniały wybuch lawy – to nie jest takie trudne”

    W ramach zajęć świetlicowych Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 19 lutego 2018 roku uczniowie klasy IVc pod opieką nauczyciela przyrody Maryli Szymańskiej przygotowali eksperyment „Wybuchające wulkany”. Na lekcję przynieśli przygotowane różnymi technikami konstrukcje gór wulkanicznych, a następnie przy użyciu sody, octu i barwników sporządzili lawę. Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał w reakcji octu ( kwasu) z soda oczyszczoną ( zasada). Erupcje wulkanów udały się i były bardzo efektowne co potwierdzają dołączone zdjęcia.

   

   




14 lutego – Walentynki

„Walentynki, Walentynki
święto chłopca i dziewczynki”

    Rymowankę ułożyły dzieci, będące w świetlicy i ozdobiły serduszka dla bliskiej osoby. Grupa dzieci na zajęciach dodatkowych ,, Sprawne ręce’’ doskonaliła szycie walentynkowego serca dla mamy. Uczniowie coraz sprawniej posługują się igłą, robią pętelki i już planują następną rzecz do uszycia, a może wyszycia?
Walentynkowe serduszka sprawiły radość małym krawcom i obdarowanym.

   

   




26 stycznia – Budujemy, układamy, przewlekamy

     Po skończonych zajęciach, dzieci będące na świetlicy mają czas na dowolne zabawy, wspólne gry i układanki. Dziewczynki z ogromną cierpliwością dobierają drobne elementy układanki, aby powstał piękny obrazek.Klocki otrzymane w prezencie od Św. Mikołaja nadal są bardzo atrakcyjne, szczególnie przy konstruowaniu bajkowych smoków czy innych, latających stworów. W czasie wolnym po zajęciach chłopcy rozwijają swoją wyobraźnię, wspólnie konstruują wspaniałe zwierzaki i chętnie pokazują je innym.

   

   




22 stycznia – Zajęcia na świetlicy. Klub Młodego Odkrywcy „Układ oddechowy człowieka”

     Na spotkaniu w świetlicy szkolnej w ramach Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 22 stycznia 2018 roku uczniowie wykonywali doświadczenie polegające na stworzeniu układu oddechowego człowieka. Opiekun Klubu Młodego Odkrywcy – nauczyciel przyrody Maryla Szymańska przygotowała potrzebne rekwizyty do doświadczenia i wytyczne dla uczniów. Jak widać na dołączonych zdjęciach butelka plastikowa – to fragment klatki piersiowej człowieka, rurki – tchawica, balony – płuco prawe i lewe, a rękawiczka gumowa to przepona. Nasze płuca są gotowe, jeżeli będziemy ciągnąć za rękawiczkę w dół balony będą nabierać powietrza, jeśli będziemy pchać go w górę z balonów będzie uciekać powietrze.

   




6 grudnia – Wizyta Mikołaja

„6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie”.


    Tak też stało się w naszej świetlicy. Najpierw dzieci wykonały dekorację sali i przystroiły świetlicę. W południe wyczekiwany Gość przybył do dzieci z workiem pełnym prezentów. W tym roku Mikołaj sprezentował dwa komplety klocków – dla dziewczynek i dla chłopców. Prezenty sprawiły dzieciom ogromną radość. Ze Świętym Mikołajem przybyli też Jego pomocnicy - Elfy, które częstowały dzieci i dorosłych cukierkami. Wszyscy zostali obdarowani, z uśmiechem dziękowali za prezenty i zapraszali Mikołaja na następny rok.

   

   




30 listopada – Andrzejki

     Andrzejki, to czas wróżb i zabaw. Nie mogło ich zabraknąć również w naszej szkolnej świetlicy. Kilka dni przed Andrzejkami zaczęliśmy przygotowania. Najpierw omówiliśmy znane i popularne wróżby dawniej i dzisiaj. Kolorowaliśmy również postacie wróżbitów, symbole andrzejkowe. Wykonanymi elementami udekorowaliśmy salę. Dzieci brały czynny udział w przygotowanych przez nauczyciela zabawach i wróżbach m.in wybieraniu imion zapisanych na sercach, wróżbie z kółkami przepowiadającej co czeka na nas w najbliższym czasie czy też jaki zawód, będzie się wykonywało w przyszłości. Nie zabrakowało też lania wosku i zabaw ruchowych. Dla wszystkich była to przyjemna zabawa, która sprawiła wiele radości.

   

   




17 listopada – Zajęcia dodatkowe „Sprawne ręce”

     Grupa dzieci ze świetlicy bierze udział w dodatkowych zajęciach artystycznych „Sprawne ręce”. Podczas zajęć dzieci rozwijają uzdolnienia i zainteresowania. Dzieci poznają różne techniki plastyczne i usprawniają manualnie. Mają możliwość wykazania się kreatywnością, zrealizowania swoich pomysłów i mieć radość z tworzenia i wykonywania ciekawych prac. Ostatnie zajęcia dotyczyły szycia. Dzieci poznały przybory krawieckie, ćwiczyły nawlekanie igły, robiły supełki i szyły ściegiem fastrygą. W związku ze zbliżającymi się 6 grudnia dzieci zaczęły szyć czapkę dla małego Mikołajka. Nie było to łatwe, ale zadowolenie dzieci jest bezcenne i efekty również. Zajęcia prowadzi Anna Jabłońska.

   

   




9 listopada – Warszawa – nasza stolica

     Podczas zajęć w świetlicy dzieci poznawały przepiękną stolicę kraju – Warszawę. Z radością obejrzały albumy, fotografie i pocztówki przedstawiające stare i nowe części miasta. Z zaciekawieniem wysłuchały legend związanych z miastem „Wars i Sawa”, „Złota Kaczka”, O śpiącym niedźwiedziu, „Legenda o Warszawskiej Syrence”, „Bazyliszek”. Wirtualnie poznawały najpiękniejsze zabytki Warszawy i ciekawe miejsca. Dzieci wykonały prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.

   

   




2 listopada – „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli…”

     Dnia 2 listopada 2017 r. o godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poetyckie pod hasłem „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli…”. Uczniowie ze szkolnego koła „Teatralna lokomotywa” przedstawili montaż słowno – muzyczny poświęcony trudnym tematom - przemijaniu, odchodzeniu i śmierci. Wyjaśnili rówieśnikom różnicę między dniem Wszystkich Świętych a Zaduszkami, przypomnieli jak należy zachować się na cmentarzach i po co je w tym dniu odwiedzamy. Uczniów przygotowały p. Agnieszka Jankowska i p. Agnieszka Sowa – Zduńczuk.

   




18 października – Artystyczna świetlica

     W świetlicy szkolnej jest czas na relaks, zabawę, śpiew i rozwijanie zdolności. Dzieci chętnie korzystają z proponowanych działań i stosują różne techniki plastyczne. Efekty tej pracy są bardzo ładne i kolorowe.

   

   




12 października – Spotkanie z patrolem policji

     W świetlicy szkolnej gościliśmy parol z Komendy Miejskiej Policji. Na wstępie Pan Policjant mówił o bezpieczeństwie dzieci w ruchu drogowym, w drodze do szkoły oraz podczas zabawy. Przestrzegł dzieci także o konsekwencjach bicia kolegów, używania wulgaryzmów oraz niszczenia mienia szkolnego. Przypomniał o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki - odblaskowe opaski. W spotkaniu brali udział uczniowie z kl. III B.

   




25 września – W świetlicy zawitała kolorowa jesień

     Do naszej świetlicy zawitała złota jesień, która była inspiracją do wykonania pięknych, jesiennych talerzy. Dzieci z różnych grup sukcesywnie wiązały kokardki z liści kukurydzy, odrysowywały, wycinały liście i przyklejały je na kole. Dekoracje z wykorzystaniem darów jesieni zdobią salę oraz wejście do świetlicy.
Zajęcia dla dzieci przygotowała i prowadziła Anna Jabłońska.

   

   




19 września – Spotkanie z pielęgniarką

     W świetlicy gościliśmy zaproszoną z pobliskiej przychodni pielęgniarkę, mamę naszych kolegów. Pani Ewa Lubaś pokazała i omówiła potrzebne akcesoria pierwszej pomocy, które powinniśmy mieć przy sobie podczas dłuższych wyjazdów. Następnie zademonstrowała, jak należy bandażować skaleczone kolano, rękę, głowę czy wybity palec. Z wielką radością dzieci same ćwiczyły praktycznie te umiejętności i uczyły się udzielać pomocy kolegom. W zajęciach brała także udział klasa II A.
Spotkanie zorganizowały wychowawcy świetlicy: Anna Jabłońska, Marta Łuszczyńska.

   

   




15 września – Jesteśmy kreatywni

     Dzieci ze świetlicy wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Kropki. Jak na takie święto przystało, dzieci i wychowawcy przystrojeni w kropki na ubraniu w tym dniu rozwijali swoje zdolności plastyczne z kropką w roli głównej. Powstały ciekawe prace, które wymagały dużo cierpliwości i skupienia. W nagrodę każde dziecko zostało poczęstowane od kolegów z SU cukierkiem.

   

   




12 września – W świetlicy jest ciekawie

     Podczas pobytu w świetlicy dzieci mają czas na zabawę, naukę, rozmowy, śpiewanie i mogą korzystać z dostępnych gier i pomocy. Wspólna zabawa dzieci z różnych klas integruje je i uczy współpracy.

   

   




4 – 8 września – Witaj szkoło na wesoło!

     Rok szkolny 2017- 2018 otwarty, zajęcia świetlicowe ruszyły pełną parą. W pierwszym tygodniu pracy poznawaliśmy kolegów i dużo bawiliśmy się. Wspólnie ustaliliśmy zasady zachowania się w świetlicy i każde dziecko wykonało znaczek ilustrujący wybraną zasadę. Pierwszoklasiści byli bardzo dzielni i od razu włączyli się do wspólnych działań.

   

   




Aktualności - powrót do bieżących aktualności szkolnych


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry