Aktualności Świetlicy

Aktualności Świetlicy

31 maja – Wspólne śpiewanie;

    W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej mieli możliwość uczęszczać na dodatkowe zajęcia muzyczne, które odbywały się raz w tygodniu w czwartki pt. „Wspólne śpiewanie”. Dzieci rozwijały swoje umiejętności oraz zainteresowania muzyczne. Pod kierunkiem wychowawcy uczyły się śpiewać piosenek o różnorodnej tematyce oraz miały możliwość wystąpienia na uroczystościach szkolnych poprzez które nabyły odwagi scenicznej. Kółko było prowadzone przez Justynę Prystupę.
20 maja – „Tęczowe inspiracje”

    W roku szkolnym 2018/2019 w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia w świetlicy prowadzone były zajęcia plastyczne. Uczęszczało na nie pięcioro uczniów Odbywały się one w poniedziałki co dwa tygodnie. Podczas zajęć dzieci poznawały nowe techniki plastyczne. Kształtowały wrażliwość na piękno, smak estetyczny. Rozwijały swoje zdolności, dzięki czemu zwiększało to szansę powodzenia w szkole i w życiu. Doskonale wpłynęły one na proces kształtowania osobowości i postawy otwarcia na świat. Dzieci z dumą prezentowały swoje prace na różnorodnych konkursach plastycznych.

   

   
19 – 22 marca – Kochamy Wiosnę

    Bardzo się cieszymy, że w tym tygodniu przywitała i zagościła u nas kalendarzowa wiosna. Cały tydzień realizowaliśmy w świetlicy tematykę wiosny. Rozmawialiśmy o jej zwiastunach tzn. pierwszych kwiatach i ptakach. Oglądaliśmy filmy o tej tematyce, oglądaliśmy albumy, czytaliśmy różne ciekawostki. Wykonywaliśmy postać Pani Wiosny, robiliśmy przepiękne tulipany, kolorowaliśmy obrazki wiosenne.

   

   
21 marca – Światowy Dzień Technologii w Edukacji połączony z I Dniem Wiosny

    Dnia 21.03.2019r. W naszej szkole Obchodziliśmy Światowy Dzień Technologii w Edukacji połączony z Pierwszym Dniem Wiosny. Zajęcia świetlicowe rozpoczęliśmy od obejrzenia na tablicy interaktywnej krótkich filmików edukacyjnych o „Zwiastunach Wiosny”. Uczniowie podczas projekcji mogli wykazać się znajomością kwiatków, które kwitną wczesną wiosną oraz ptaków, które przylatują do nas z ciepłych krajów w tym okresie. Kolejnym etapem zajęć na TIK- u były gry i zabawy logiczno-matematyczne. Podczas serii różnych gier uczniowie w sposób interesujący utrwalali tabliczkę mnożenia, wykonywali działania z zakresu dodawania oraz odejmowania, łączyli ze sobą liczby w odpowiedniej kolejności , z których powstawała różne rzeczy . Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra logiczna „Kółko-Krzyżyk”. Wychowankowie pod czujnym okiem wychowawców świetlicy, wykonując zadania na tablicy interaktywnej zmierzyli się z niebanalnymi ćwiczeniami. Uczniowie chętnie i aktywnie sprawdzali swoje umiejętności oraz zdolności matematyczne.

   

   
11 – 16 marca – Wiosna tuż… tuż…

    W naszej świetlicy, jak w przyrodzie widać wiosnę, przypomina zaczarowaną krainę. Z różnych materiałów i tworzyw wykonywaliśmy Panią Wiosnę i pierwsze zwiastuny wiosny: przebiśniegi i krokusy.

   

   
3 – 7 marca – Pogodna świetlica

    W dniach 03-07.03 uczniowie integrowali się poprzez zabawę. Ich zadaniem było ułożenie z puzzli „ Bukiet kwiatów”. Nawiązując do tematyki zajęć wypisywali swoje ulubione zabawy na promyczkach słońca, które zostały zaprezentowane na tablicy w świetlicy szkolnej. Wychowankowie brali aktywny udział w zabawach muzycznych, ruchowych z chustą animacyjną oraz kącikach zainteresowań.

   

   
21 – 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka jest to bardzo ważny czas dla dziadków i wnucząt. Dzieci w tych dniach zawsze pamiętają o swoich najbliższych. W świetlicy szkolnej prowadzone były pogadanki na temat roli Babci i Dziadka. Pod czujnym okiem wychowawców powstawały przepiękne laurki, z osobistymi wpisami życzeń i podziękowań. W trakcie zajęć muzycznych dzieci uczyły się piosenki W. Bernaciak pt. „Piosenka dla Babci i Dziadka”. Została ona zaprezentowana podczas uroczystości dn. 22.01.2019 r. z okazji Dnia Babci i Dziadka. Utwór w wykonaniu dzieci dostarczył wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.

   
7 stycznia – Karnawał

    Karnawał to czas tańców i zabaw, dlatego też na świetlicy były przeprowadzane pogadanki, omawialiśmy znane przysłowia związane z tym okresem oraz wychowawca świetlicy opowiadał jak ten czas wyglądał dawniej, a jak dzisiaj. Nawiązując do tematu zajęć dzieci wykonały maski karnawałowe, a trzy najładniejsze były nagradzane. Przy wykonywanym zadaniu uczniowie byli bardzo zaangażowani oraz kreatywni.

   
4 stycznia – Zima, zima…

    Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej nie mogą skarżyć się na nudę. Zajęcia, które są prowadzone przez wychowawców świetlicy są różnorodne i dostosowane do wieku. Na zajęciach plastycznych wychowankowie mieli za zadanie wykonać bałwanka z zastosowaniem płatków kosmetycznych. Dzieci chętnie brały udział w powierzonym im zadaniu, a wykonane prace były bardzo twórcze. Prace były wyeksponowane na tablicy korytarzu.Po skończonej pracy plastycznej wychowankowie brali aktywny udział w zabawach muzyczno- ruchowych. Dzieci uczyły się piosenek pt., „Zima, zima” oraz „Pędzą sanie”.

   

   
3 stycznia – Powitanie Nowego Roku

    Z powitaniem Nowego Roku, każdy z nas ma jakieś skryte marzenia, te mniejsze i te większe, dlatego też wychowawcy świetlicy postanowili poznać pragnienia każdego dziecka poprzez pracę plastyczną. Uczniowie wspólnie pokolorowali pień drzewa, a następnie otrzymali gwiazdki i na nich mieli napisać swoje marzenia noworoczne. Drzewko zostało wyeksponowane w świetlicy szkolnej, dzięki czemu uczniowie mogą poznać prośby swoich kolegów/koleżanek.

   
19 grudnia – Ogólnopolski konkurs plastyczny

    Bardzo liczna grupa uczniów uczęszczających do świetlicy wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Portet św. Mikołaja”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie dziecięcej wyobraźni poprzez twórczą interpretację postaci Św. Mikołaja oraz wprowadzenie w magię nadchodzących świąt. Prace, które tworzyły dzieci były ich wyobrażeniem Mikołaja. Każda była przepiękna, wykonana samodzielnie. Wszyscy otrzymali dyplomy w podziękowaniu za udział w inicjatywie. Uczestnicy to:
kl. IB: Mateusz Chalastra, Dawid Pągowski, Maja Sieczkowska, Julia Ziemianek
kl. IC: Bartek Iłenda
kl. IIC: Ania Gromadzka, Martyna Kosińska, Jan Jędruszczak, Mateusz Uszko, Nikola Sala
kl. VA: Konstancja Błaszko

   

   
18 grudnia – Czas na kolędę

    W trakcie zajęć świetlicowych uczniowie uczęszczają na kółko muzyczne „Wspólne śpiewanie”, na którym mogą rozwijać swoje zdolności w tym kierunku. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia na zajęciach dzieci uczyły się kolędy pt. „Jest taki dzień”, którą zaśpiewały na jasełkach szkolnych. Za udział w uroczystości dzieci otrzymały dyplomy.

   
17 grudnia – Świąteczny nastrój

    W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia na świetlicy omawialiśmy polskie tradycje i symbole bożonarodzeniowe, a także śpiewaliśmy i słuchaliśmy kolęd. Z uwagi na przedświąteczny nastrój na zajęciach plastycznych „ Sprawne rączki” uczniowie wykonali metodą wstążkową przepiękne bombki na choinkę. Podczas pracy dzieci wykazały się precyzją, zręcznością oraz kreatywnością. Takie ćwiczenia rozwijają także sprawność manualną. Bombki zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej.

   
13 grudnia – Święta tuż, tuż…

    Podczas zajęć świetlicowych realizowane jest kółko plastyczne „ Sprawne rączki”, na którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz zdolności plastyczne . W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wykonali z rolek i talerzy papierowych przepiękne prace przestrzenne „ Aniołki”. Każdy mógł swoją pracę przyozdobić według własnego pomysłu i wykazać się kreatywnością. Aniołki zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej.

   
6 grudnia – Spotkanie z Mikołajem

    06 grudnia do naszej świetlicy przybył z odległych krajów ważny gość św. Mikołaj wraz ze swoimi elfami, które częstowały dorosłych i dzieci cukierkami. Na powitanie dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Kochany Panie Mikołaju”. Nasz gość bardzo się ucieszył z tak miłego i ciepłego powitania. W nagrodę przyniósł naszym wychowankom aż dwa worki prezentów. W pierwszym znalazła się przepiękna kuchnia dla dziewczynek, natomiast w drugim drewniany parking dla chłopców oraz wiele innych prezentów. Dzieci uśmiechem podziękowały Mikołajowi za podarunki, a na koniec zaśpiewały kolędę pt. „Jest taki dzień” i zaprosiły Mikołaja za rok.

   
3 grudnia – Z życia świetlicy

    Mamy grudzień, niedługo odwiedzi nas Mikołaj. Pierwsze mrozy i śnieg również już do nas zawitały. Świetlica solidaryzuje się z zimową pogodą i dlatego u nas wystrój zimowo- mikołajkowy. Dekoracja zachęca, aby zima zawitała u nas już na stałe. Podczas zajęć plastycznych powstawały piękne prace - postać Mikołaja, natomiast w trakcie kółka plastycznego „Tęczowe inspiracje” tworzono portret Mikołaja z wykorzystaniem nietypowych materiałów plastycznych.

   
5 grudnia – „W harmonii z przyrodą”

    To tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Uczniowie uczęszczający na zajęcia plastyczne „Tęczowe Inspiracje” pod czujnym okiem opiekuna p. Anny Tarnowskiej wykonali przepiękne prace.
Byli to:
1. Nikola Sala kl. IIc „Uroki wsi Osiek”
2. Anna Gromadzka IIc „Spacer w słońcu”
3. Martyna Kosińska IIc „Wda wiosną”
4. Aleksandra Jamróz IIIa „Rezerwat Jezioro Ciche”
5. Konstancja Błaszko Va „Tajemnice Jeziora Ciche’
     Wprawdzie nikt z naszych uczestników nie został laureatem, jednak cieszymy się, że dzieci chętnie podejmują takie działania. Każdy z uczestników został nagrodzony dyplomem oraz małą niespodzianką.

   
22 listopada – Spotkanie z dietetykiem

    Tego dnia gościliśmy w świetlicy panią dietetyk Annę Jamróz, która przeprowadziła spotkanie na temat zdrowego stylu życia. Opowiadając o zdrowym odżywianiu ciekawie zachęcała do dbania o własne ciało. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich porcjach powinniśmy jeść aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać.

   

   
14 – 16 listopada – Kiermasz

    W dniach 14 - 16 listopada odbył się kiermasz, na którym można było kupić między innymi bransoletki i sowy, które były własnoręcznie wykonane, a poza tym piłeczki kauczukowe, bransoletki i breloczki świecące w ciemności. Największym zainteresowaniem cieszyła się sowa „Słodziak” , aby ją otrzymać można było kupić los. Losowanie odbyło się przy większości dzieci, a szczęśliwym zwycięzcą był chłopiec z klasy II. Pieniądze z kiermaszu przeznaczone będą na zakup zabawek do świetlicy szkolnej. Dziękujemy za aktywny udział w kiermaszu i za wsparcie finansowe na rzecz świetlicy.
13 – 16 listopada – Podróż do krainy emocji

    Podczas tego tygodnia rozmawialiśmy o emocjach dzieci, tych pozytywnych i negatywnych. Wyjaśnialiśmy co to jest agresja, złość, smutek, szacunek, przyjaźń. Poprzez zabawy ruchowe i naśladowcze wychowawcy zapraszali uczniów w podróż emocjonalną. Opowiadali historyjkę, w trakcie której dzieci ruchem starały się ją zilustrować. Celem podróży był tajemniczy kraj. Po drodze pociąg zatrzymywał się w krainę radości, złości ,smutku. Przystankiem końcowym była kraina spokoju. Wszyscy z zaangażowaniem włączyli się do zabawy, zarówno ci mali i ci duzi.

   

   
9 listopada – „100 lat Polski Niepodległej”

     Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych uczęszczają na dodatkowe zajęcia : kółko muzyczne i taneczne. Wychowawczynie świetlicy, które prowadzą zajęcia dodatkowe M. Łuszczyńska i J. Prystupa chcąc uczcić wielki dzień w historii Polski 100-letnią rocznicę Odzyskania Niepodległości postanowiły przygotować dzieci, które uczęszczają na kółka do Akademii Szkolnej. Dzieci w trakcie uroczystości zaśpiewały pieśń ludową pt. „ Czerwone jabłuszko” oraz zatańczyły według układu wymyślonego przez Panią M. Łuszczyńską. Miały okazję założyć przepiękne stroje ludowe, które zostały wypożyczone od Pani B. Pióro. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze.
9 listopada – Bezpieczeństwo ważna sprawa

    W celu przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa w szkole, na drogach, Internecie czy też w domu, dzieciom został wyświetlony film edukacyjny nawiązujący do tematu. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni projekcją i w trakcie zadawali pytania, na które wychowawcy świetlicy chętnie odpowiadali. W filmie przedstawione były różne niebezpieczne sytuacje jakie mogą nam się przydarzyć oraz takie, których powinniśmy się wystrzegać.
Zabawy tematyczne w świetlicy

    W świetlicy szkolnej dzieci spędzają wiele godzin dziennie. Poprzez uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć realizują i zaspokajają swoje potrzeby, które wynikają z poczucia bezpieczeństwa, szacunku oraz samorealizacji. W trakcie zabawy dziecko rozwija się wszechstronnie, kształci najróżniejsze umiejętności i funkcje, które później mają zastosowanie w działalności człowieka dorosłego.
Dobierając gry i zabawy uwzględniamy wiek dzieci, płeć, zainteresowania. Dzieci zazwyczaj chętnie biorą udział w zabawach zespołowych. W wieku szkolnym wzrasta zapotrzebowanie na gry i zabawy umysłowe (dydaktyczne).
Ramowy rozkład dnia świetlicy przewiduje zabawy w godz.7.00-9.00, 11.00-12.30, 15.30-17.00.

   

   
9 listopada – Wykorzystanie tablicy interaktywnej w świetlicy

    Chcąc uatrakcyjnić pobyt dzieci w świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dbamy o to aby zajęcia były ciekawsze, staramy się rozbudzić u uczniów wyobraźnię, chcemy zmotywować do pracy. Dzięki tym zajęciom uczniowie piszą, rysują, rozwiązują krzyżówki, układają puzzle, oglądają prezentacje multimedialne, słuchaj piosenek.

   
7 listopada – Kochana Polsko!!!

    W związku z zbliżającym się Świętem Niepodległości uczniom uczęszczającym na świetlicę szkolną została przedstawiona i omówiona legenda o powstaniu państwa polskiego oraz symbole narodowe naszego kraju. Prowadzone były również rozmowy nawiązujące do tematu tygodnia oraz śpiewanie piosenek patriotycznych. Celem zajęć było krzewienie miłości do kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Wykonane zostały bardzo pracochłonne, a jednocześnie przepiękne prace plastyczne. Uczniowie mieli za zadanie wykleić kontur mapy Polski biało-czerwoną bibułą. Dzieci z zaangażowaniem wykonały prace, które jednocześnie zostały zaprezentowane.

   
29 – 30 października – Jesienna świetlica

    Dzieci przebywające w świetlicy na zajęciach plastycznych wykonały piękne sowy. W tym zadaniu uczniowie aktywnie brali udział oraz mogli wykazać się zręcznością i kreatywnością. Prace zostały wyeksponowane na tablicy świetlicowej.

   

    Korzystając z przepięknej, ciepłej, jesiennej pogody wychowankowie pod opieką wychowawcy świetlicy udali się na spacer do szkolnego ogródka . Zbierali kasztany, orzechy, a także mieli okazję podziwiać uroki jesieni.

   
16 – 18 października – Kreatywna świetlica

    Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych wzięli aktywny udział w konkursie pt. „Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem”. Wprowadzeniem do tematu zajęć była krótka pogadanka jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie się oraz ile ludzi na świeci cierpi z powodu niedożywienia. Przedstawienie dzieciom obrazu ubóstwa w innych krajach miało na celu pobudzenie ich wyobraźni, aby później mogli stworzyć pracę plastyczną. Najładniejsze i najbardziej kreatywne prace zostały wyeksponowane, a wyróżnione były nagradzane. Do świetlicy w tych dniach zawitała także Pani Jesień. Dzieci na zajęciach plastycznych wykonały przepiękne „ Kolorowe drzewa”.

   

   
15 października – Pasowanie na świetlika klas IA i IC

    W dniu 15.10. na świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste włączenie klas I A i I C do grona świetlików. Nasi bohaterowie uroczystości musieli się zmierzyć z różnymi konkurencjami, aby zostać przyjętym do grona świetlików. Uczniowie poddani byli próbie ruchowej, sportowej, testu wiedzy oraz wypili „magiczny eliksir śmiechu”, a także byli odpytywani z regulaminu świetlicy szkolnej. Wszystkie próby wykonali wspaniale. Na koniec uroczystości złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani na świetlika. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodki upominek. W naszej świetlicy w tym podniosłym dniu gościliśmy Panią Dyrektor, wychowawców klas, rodziców, koleżanki i kolegów oraz oczywiście naszych bohaterów uczniów klas I. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze.

   

   
9 października – Klub „Wiewiórka” – Żyj bezpiecznie

    W dniu 09.10. Uczniowie klasy III A, którzy są uczestnikami Klubu „Wiewiórka” wykonali plakat na temat bezpieczeństwa. Było to bardzo trudne zadanie gdyż uczniowie musieli wykazać się kreatywnością. Uczestnicy wymyślali na plakacie różne zdarzenia, które mogą być niebezpieczne i których powinniśmy się wystrzegać, a także ciekawe hasła. Wszyscy chętnie brali aktywny udział w projekcie i w ich głowach rodziły się naprawdę ciekawe pomysły.

   

   
8 października – Pasowanie na „Świetlika” kl. IB

    Zgodnie z tradycją świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4w Chełmie dnia 8 października odbyło się uroczyste pasowanie na „Świetlika”. Uczniowie z klasy IB zostali przyjęci do grona Świetlików. Zanim to nastąpiło musieli przejść kilka prób: „indiańskiego okrzyku”, intelektualną- odgadywanie zagadek, taneczną, sportową, wygimnastykowanego języka. Oczywiści wszyscy próby zaliczyli na szóstkę i zostali przyjęci do grona uczestników świetlicy . Ostatni punkt całej uroczystości to złożenie ślubowania i pasowanie . Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty. Cała impreza przebiegała w wesołej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy rodzicom, którzy licznie przybyli na uroczystość.

   

   
3–4 października – Nauka i zabawa to w świetlicy podstawa

    Dzieci przebywające w naszej świetlicy mile spędzają czas poprzez udział w różnorodnych zajęciach dydaktycznych, ruchowych oraz muzycznych. Dzięki takiemu schematowi zajęć dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania w wielu dziedzinach. Oprócz zabawy jest też czas na naukę. Tematem tygodnia były zwierzęta. Dzieci z przyjemnością układały puzzle z ilustracjami zwierząt leśnych, domowych oraz egzotycznych. Poprzez tę zabawę uczniowie poznali zwierzęta świata. W naszej świetlicy wspomagamy rozwój pisania i czytania poprzez różne karty pracy w tym zakresie.

   

   
20 września – Wycieczka do Straży Pożarnej

    20 września dzieci ze świetlicy szkolnej miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu wychowawczynie świetlicy zorganizowały wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Dzięki życzliwości panów Strażaków uczniowie mogli oglądać samochody i sprzęt pożarniczy . Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru.

   

   
13 września – „Bezpieczeństwo ponad wszystko”

    W dniach 11.09.-14.09 realizowana była tematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
12 września przedstawiona została dzieciom krótka prezentacja na temat bezpieczeństwa na drodze i w domu. Malowały farbami plakatowymi znaki drogowe.
Natomiast 13.09. – odwiedził naszą świetlicę Policjant. Nasi wychowankowie dowiedzieli się jak należy zadbać o bezpieczeństwo w szkole, w domu i na ulicy. Funkcjonariusz wyjaśnił, jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze oraz co robić gdy zaatakuje nas pies. Przypomniał także o konieczności noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, którzy chodzą po zmroku. Uczniowie poznali także najważniejsze numery alarmowe. Po spotkaniu z Panem Policjantem dzieci rozwiązały test pt. „Wzorowy pieszy”.

   

   
10 września – „Terapia poprzez plastykę”

    Oprócz tego ,że podczas pobytu w świetlicy jest czas na zabawę, organizowane są różne zajęcia: plastyczne, muzyczne, taneczne, sportowe. Pierwszym efektem prac plastycznych były prace pt. „Słoneczniki”. Dzieci pod czujnym okiem wychowawców wykonywały prace wg podanego wzoru.

   

   
Aktualności - powrót do bieżących aktualności szkolnych


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry