20 września – „Sprzątanie Świata – Polska 2019”

Dnia 20 września 2019 roku nasza szkoła już po raz 26 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019”. Klasy VI porządkowały las „Borek” a klasy I - V teren przy szkole. Uczniowie według zasad segregacji do zielonych worków zbierali szkło (białe i kolorowe), do żółtych zbierali odpady suche, do niebieskich worków zbierali papier a do brązowych worków odpady biodegradowalne. W akcji wzięło udział 15 klas i 21 nauczycieli. Łącznie zebrano 32 worki odpadów. Koordynatorem przedsięwzięcia była nauczycielka biologii i przyrody Jolanta Kuryjak.

18 września – Pokazy z fizyki

Od roku 1953, obecnie corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką.
Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, Pokazy w Instytucie Fizyki ogląda ponad 20 tysięcy widzów.
W tym roku 18 września również uczniowie klas 8a i 8b naszej szkoły mieli okazję obejrzeć niesamowite eksperymenty a w niektórych wziąć udział osobiście. Program tegorocznych pokazów:
• Ruch obrotowy
• Uff, jak gorąco
• Prąd elektryczny
• Rezonanse

18 września – Wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku

18.09.2019r. dwie klasy ósme: VIII a i VIII b, wyruszyły na wycieczkę do Lublina. Mimo niesprzyjającej aury uczniowie zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku. Młodzież pod opieką przewodnika, przeszła taką trasę, jaką pokonywali przywożeni tu w czasie II wojny światowej ludzie, którzy stawali się więźniami obozu. Wszyscy obejrzeli wyposażenie baraków, obozowe krematorium, mauzoleum z prochami i wysłuchali opowieści przewodnika o czasie zagłady. W czasie zwiedzania towarzyszyły nam liczne grupy młodzieży z Izraela. Następnie nasi uczniowie udali się na pokazy fizyczne na UMCS. Wyjazd przygotowały panie: Ewa Osińska, Anna Wojciechowska i Joanna Klimczuk.

14 września – Rafał - wyjazd w nagrodę

W dniu 14.09.2019 r. odbył się turniej koszykówki chłopców klas VI – VII. Zawody były rozgrywane w ramach ogólnopolskiej imprezy pod nazwą Narodowy Dzień Sportu.
Do sportowej rywalizacji przystąpiły reprezentacje klas :7a,7b, 6b i 6c. W meczach rozgrywanych systemem „każdy z każdym” uzyskano następujące wyniki: 7a-6c(9:2), 7b-6b(12:4)), 7a-7b(6:4), 6c-6b(1:4), 7a-6b(6:2), 6c-7b(2:8).
Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Jakub Stołpiak, Kacper Derkacz, Oskar Czyż, Daniel Osiejuk, Mateusz Młynarczyk, Falenta Patryk.
Mecze sędziowali nauczyciele wf: Agnieszka Sowa-Zduńczuk i Julian Szafiński.

9 - 14 września – Rafał - wyjazd w nagrodę

W dniach od 9 do 14.09.2019r. laureaci ogólnopolskiego konkursu historycznego „Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku” wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym zorganizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN na dawne Kresy Wschodnie II RP. Jednym z laureatów projektu i uczestnikiem wycieczki był uczeń naszej szkoły, Rafał Świderski z klasy VIII B. Przez sześć dni intensywnego zwiedzania Rafał wraz z innymi laureatami dotarł na Białoruś do Brześcia Baranowicz, Pińska, do siedziby rodowej Radziwiłłów w Nieświeżu. Następnie młodzi ludzie zwiedzali szlak Adama Mickiewicza: Zaosie, Nowogródek, Jezioro Świteź, Lidę. W Wilnie na Litwie uczestnicy wyjazdu odwiedzili Górę Trzech Krzyży, cmentarz na Rossie z miejscem pochówku Marii Piłsudskiej z Billewiczów oraz sercem Marszałka. Następnie zwiedzono Uniwersytet Wileński, Ostrą Bramę, odwiedzono polską szkołę w Podbrzeziu na Litwie, gdzie laureaci uczestniczyli w krótkim programie artystycznym przygotowanym przez uczniów. W miejscach istotnych dla historii Polaków na Kresach złożono hołd ku pamięci poległych żołnierzy i ofiar. Dzięki pracownikom IPN oraz przewodnikom laureaci projektu wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, która z pewnością zapadnie w ich pamięci na bardzo długi czas. A Rafał po przyjeździe podzielił się wrażeniami z kolegami i koleżankami na forum klasy podczas godziny wychowawczej.

2 września – Akcja „Przerwany marsz…”

Nasza Szkoła, odpowiadając na apel Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP przystąpiła do akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Podczas rozpoczęcia roku nauczyciel historii, Pani Joanna Klimczuk, przybliżyła wszystkim ideę „Przerwanego marszu…” oraz opowiedziała o wybuchu wojny. Na apel odpowiedziało wielu rodziców, wiele cioć, babć i dziadków w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Odpowiedziała też Pani Zenona Wyczyńska, babcia naszego ucznia z klasy VIa, która w chwili wybuchu wojny była dzieckiem. Zaszczyciła swoją obecnością uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w naszej placówce, a po części oficjalnej podzieliła się swoimi przeżyciami z lat wojny z uczniami, uczennicami i ich rodzicami z klasy VIa. Przekroczenie progów szkół/klas przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny miało dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Punktem kulminacyjnym akcji było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

2 września – Początek roku szkolnego 2019/2020

Polub nasz fanpage na facebooku i oglądaj więcej zdjęć: